Jeni duke lexuar në: Të Fundit nga Tregjet

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« August 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
      1 2 3 4
5* Statistikat e Kulturës all day
6 7 8* Të dhëna të pasqyrave financiare të bankave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10 11
12 13* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
14* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Treguesit Demografikë all day
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17 18
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
* Tregtia e Jashtme all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22* Të huajt dhe azilkërkuesit në Shqipëri all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25
26* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
27* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial i shoqërive të kursim-kreditit all day
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Lejet e Ndërtimit all day
31  

Euro rritet, dollari bie

Monedha e përbashkët shënoi rritje mëngjesin e kësaj të enjteje kundrejt dollarit amerikan. Ajo avancoi me 0.1 për qind dh eu këmbye me 1.1152 euro për dollarë amerikanë. Indeksi i…

Rikuperojnë aksionet europiane

Aksionet europiane kanë shënuar rritje mëngjesin e ditës së sotme. Kështu, indeksi i aksioneve S&P 500  u rrit me 2.39 për qind, duke shkuar në 2,840.60 pikë. Indeksi i aksioneve…

Bien aksionet aziatike

Aksionet aziatike shënuan rënie mëngjesin e kësaj të enjteje. Kështu, indeksi i aksioneve MSCI, jashtë Japonisë, ra me 0. 7 për qind. Indeksi i aksioneve të Nikkeit, N225, ra me…

Çmimet e naftës bien

Çmimet e naftës shënuan rënie mëngjesin e ditës së sotme. Kështu, treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, ranë me 48 cent ose me 0.8 për qind dhe u…

Dollari bie, jeni rritet

Dollari amerikan humbi pikë mëngjesin e kësaj të mërkure kundrejt jenit. Ai ra me 0.3 për qind dhe u këmbye me 106.48 dollarë amerikanë për jen. Indeksi i dollarit amerikan…

Aksionet europiane, ecuri të ndryshme

Disa prej aksioneve europiane shënuan rritje mëngjesin e ditës së sotme, ndërsa disa të tjera rënie. Kështu, indeksi i aksioneve S&P 500 u rrit me 1.48 për qind, duke shkuar…

Rriten aksionet aziatike

Aksionet aziatike shënuan rritje mëngjesin e kësaj të mërkure. Kështu, indeksi i aksioneve MSCI, jashtë Japonisë, u rrit me 0.8 për qind. Indeksi i aksioneve të Nikkeit, N225, u rrit…

Brent tregtohet me 58.18 dollarë/ fuçi

Çmimet e naftës shënuan humbje mëngjesin e kësaj të marte. Kështu, treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, ranë me 39 cent ose me 0.7 për qind, duke u…

Dollari rritet, jeni bie

Dollari amerikan fitoi pikë mëngjesin e kësaj të marte kundrejt jenit. Ai avancoi me 0.1 për qind dhe u këmbye me 105.495 dollarë amerikanë për jen. Monedha e përbashkët, euro,…

Bien aksionet aziatike

Aksionet aziatike shënuan rënie mëngjesin e kësaj të marte. Kështu, indeksi i aksioneve MSCI, jashtë Japonisë, ra me 1 për qind. Indeksi i aksioneve Topix ra me 1.2 për qind.…

Aksionet europiane bien

Aksionet europiane shënuan rënie mëngjesin e kësaj të marte. Kështu, indeksi i aksioneve S&P 500 ra me 1.22 për qind,duke shkuar në 2,883.09 pikë. Indeksi i aksioneve angleze FTSE 100…

Pound vijon të bjerë, parashikohet 1 pound=1 dollarë

Pound vijon të bjerë, pasi rreziku rritet që Britania mund të largohet nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje. Rupert Harrison, një menaxher fondesh në BlackRock Inc., sheh rrezikun që pound të…

Bien aksionet aziatike

Aksionet e Kinës pësuan rënien e tyre më të madhe javore që nga fillimi i majit, pasi të dhënat e dobëta të fabrikës dhe shqetësimet e vazhdueshme të tregtisë vijuan.…

Trazirat politike të Italisë i shtyjnë aksionet evropiane në nivele të ulëta

Aksionet evropiane ranë të Premten, duke i bërë ata të pësojnë një javë të dytë të humbjeve, pasi shqetësimet për stabilitetin e qeverisë së Italisë tronditën investitorët dhe shqetësimet për…

Lira fiton terren, ‘përfiton’ nga zhvlerësimi i juanit

Lira e Turqisë është rritur gjatë muajve të fundit, pavarësisht se Ankaraja zyrtare hoqi papritmas guvernatorin e bankës qendrore dhe rrezikon sanksione amerikane mbi raketat ruse, duke heshtur për kritikët…

Aksionet kineze në rënie prej 6 ditësh

Rezervat e Kinës përfunduan më të ulëta të mërkurën duke arritur seancën e gjashtë të humbjeve të tyre, mes shqetësimeve të vazhdueshme të një përshkallëzimi në tensionet e tregtisë me…

Rriten aksionet europiane, pas marrëveshjes së arritur të kompanive farmaceutike

Aksionet evropiane u rritën të mërkurën, pas tre ditëve me humbje, pasi aktiviteti i arritjes së marrëveshjeve në sektorin kimik ndihmoi në kompensimin e fitimeve të zbehta nga bankat në…

Euro e qëndrueshme, rritet sterlina

Sterlina u rrit me 0.3% ndaj dollarit në 1.2173 dollarë , larg nivelit të ulët 31-mujor prej 1.2080 $ javën e kaluar. Kundrejt euros, funta u rikuperua nga një minimum…