Jeni duke lexuar në: Te Fundit nga Vendi

Abonohuni:

“Monitor Ekonomi” në “News 24”

“Revista Monitor”, prej 20 vitesh në treg, sjell në bashkëpunim me televizionin “News 24”, emisionin “Monitor Ekonomi”.

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« October 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1* Ekonomia në fokus all day
2 3 4 5 6
7 8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
11* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
12 13
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16* Inovacioni i Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme në Shqipëri all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Vjetari Statistikor Rajonal all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
26 27
28* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
29* GFS/IMF- Statistikat Financiare të Qeverisë (përfundimtar) all day
* Buletini i statistikave fiskale të qeverisë all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Tabelat e Burim Përdorimeve dhe Input-Output në Shqipëri all day
30* Depozitat all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Huatë sipas rrethit all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat sipas rrethit all day
31* Ekonomia në fokus all day
* Buletini i Borxhit Publik dhe Regjistri i Borxhit Publik all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Turizmi në Familje all day
     

Mallikimi i politikës, që po e lë vendin prapa!

Tersi i ka ndjekur shqiptarët në shekuj. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, Shqipërua u rreshtua me Bllokun e Lindjes, ndryshe nga fqinjët e saj strategjikë si Greqia e…

Flet ambasadori gjerman: Pse është rritur interesi i shqiptarëve për t’u punësuar në Gjermani

Prej gushtit të këtij viti, Peter Zingraf është në krye të Ambasadës Gjermane në Shqipëri. Në një intervistë për “Monitor”, ai nënvizoi qëndrimin pozitiv të Bundestag-ut gjerman dhe Qeverisë Federale…

Shqiptarëve po iu rritet gjithmonë e më shumë interesi për shëtitjet me jaht

Shqiptarëve po ju rritet gjithmonë e më shumë interesi për shëtitjet me jaht. Operatorët e tregut shprehen se të paktën 40% e atyre që marrin një jaht me qira për…

Odiseja e borxhit të Greqisë

Dhjetë vjet më parë, George Papandreou, asokohe Kryeministri i sapozgjedhur i Greqisë, njoftoi para së gjithë botës se deficiti buxhetor i 2009 ishte në të vërtetë dyfishi i vlerësimeve të…

“Faleminderit” Macron!

Editorial Monitor Iku edhe 18 Tetori. Ky i këtij viti, data kur parashikohej shqyrtimi dhe vendimi për hapjen e negociatave nga ana e Bashkimit Europian për vendin tonë, është pritur…

Kredia u lehtësua për bizneset e vogla dhe te mesme, por jo për të mëdhatë ne 3-mujorin e tretë

Bankat nuk i ndryshuan kushtet e kreditimit në tremujorin e tretë të vitit, teksa kërkesa e biznesit për kredi ishin më të larta këtë tremujor. Banka e Shqipërisë në vrojtimin…

“Jo” për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Merkel: Duhen plotësuar kushtet. Zaev jep dorëheqjen

Jo-ja e Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është cilësuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel si një kthim shpine për shkak të rezervave që disa vende brenda komunitetit…

Kompanitë blejnë valutë, euro nuk ndal rritjen

Forcimi i euros nuk ka ndalur edhe gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer gjatë ditës së sotme me 123.84 lekë, me…

Projekti i BB-së për sigurinë e rrugëve: italianët dhe shqiptarët marrin tenderin prej 171 mijë euro

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka njoftuar se, si autoriteti kontraktues i projektit të financuar nga Banka Botërore për përmirësimin e lidhjes rrugore në Shqipëri, ka zgjedhur një ndërmarrje të përbashkët…

8 mijë bizneseve u rishikohet me rritje kësti i tatim fitimit; Nëse nuk jep dy herë kupon do bllokohet aktiviteti

Drejtoresha e tatimeve, Delina Ibrahimi ka bërë sot një përmbledhje të rezultateve të aksionit anti-informalitet, të nisur nga fillimi i korrikut. Për periudhën nga 4 korriku janë realizuar 6206 kontrolle,…

OTP zgjerohet në Slloveni, njofton përqëndrimin te Autoriteti i Konkurrencës?!

Autoriteti shqiptar i Konkurrencës ka njoftuar se SKB Banka d.d. Lubjana do të blihet nga OTP Bank Nyrt dhe se ky transaksionin edhe pse është kryer jashtë Shqipërisë është njoftuar…

Sigurimi i jetës së minatorëve, AMF: Sistemi në funksion nga 1 tetori, kompanitë kërkuan shtyrje të afatit

Kompanitë e sigurimit kërkuan kohë për të vënë në funksion sistemin për raportimin e policave të sigurimit të jetës për minatorët që duhet të kishte nisur nga 1 shtatori. Më…

45 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në Francë në dekadën e fundit, fluksi më i lartë në 2016-2018

Në aeroportin e Rinasit janë mbledhur familjarë të azilantëve që po depërtohen nga Franca. Kërkesa e tyre, kryesisht për azil ekonomik, është refuzuar për të disatën herë dhe autoritet kanë…

Situata financiare e studentëve shqiptare më e rënda në Europë, 73% në vështirësi financiare

Studentët shqiptarë paraqiten më vështirësitë më të mëdha financiare në Europë sipas një studimi që bëri Qendra Gjermanë për Kërkime në Arsimin e Lartë nëpërmjet ne një anketë me studentë…

Energjia diellore, hyjnë në prodhim 6 parqe fotovoltaikë deri në 2MW, 1.5 milionë euro energji

Këtë vit të paktën gjashtë kompani kanë nisur prodhimin e energjisë diellore nga paqe fotovoltaikë deri në 2 MW dhënë nën formulën e koncesioneve jotipike që kalonin vetëm me firmën…

INSTAT: Ndërmarrjet e vogla, më inovative se të mëdhatë

Sipas të dhënave të mbledhura nga INSTAT, gjatë periudhës trevjeçare, 2016-2018, 46,9% e ndërmarrjeve rezultuan inovative. Ndërmarrjet që ofrojnë Shërbime të Teknologjisë së Informacionit), ku përfshihen Aktivitete të programimit informatik,…

Amnistia e dividendit, kompanitë transferuan mbi 500 milionë euro fitime te mëmat, euro kërcen në 124 lekë

Monedha e përbashkët europiane u këmbye gjatë ditës e sotme në nivelin e 123.78 lekëve, me rreth 0.28 pikë më shumë se një ditë më parë, duke kapur kështu nivelin…

Përkeqësohen eksportet, bien me 2.8% për 9 mujorin, tkurret tregtia me Kosovën  

Eksportet kanë vijuar me performancën e tyre negative edhe në muajin shtator. Në Shtator 2019 eksportet e mallrave arritën vlerën 25 mld lekë, duke u ulur me 5,5 %, në…