Jeni duke lexuar në: Te Fundit nga Vendi

Abonohuni:

MONITOR EKONOMI 37. Kompanitë ndryshojnë prodhimin për nevojat e Covid

Turizmi, ende pa një datë zyrtare. Vizitorët e brendshëm, jo potencial

[shikoni]

Albpetrol hap ankandin e katërt, në shitje 48 mijë ton naftë 

Kompania publike e nxjerrjes dhe prodhimit të naftës Albpetrol ka shpallur një ankand të ri për shitjen e 48 mijë tonëve naftë duke bërë që kjo të jetë procedura e…

Emigracioni “shteron” burrat, emigrojnë më shumë dhe jetojnë më pak

Emigracioni ka prishur balancat gjinore në vend edhe për vitin 2019, duke e ulur popullsinë e burrave në raport me atë të grave. Sipas të dhënave të INSTAT, popullsia e…

90 raste të reja, shkon në 72 numri i viktimave

90 raste të reja janë konfirmuar me koronavirus në 24 orët e fundit, duke shënuar kështu ditën me numrin më të lartë të rasteve të reja në vend që nga…

Lejet e lundrimit do të merren online, Ministria e Infrastrukturës gati procedurat e reja për monitorimin dhe Regjistrin Elektronik

Procedurat e regjistrimit dhe të monitorimit të mjeteve lundruese turistike dhe të kënaqësisë që përdoren në bregdetin shqiptar do të ndryshojnë. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka nisur konsultimin për…

Deklarimi i 3 milionë llogarive bankare të shqiptarëve, tatimet do marrin gjithë informacionin edhe nga shtetet e huaja, si do ta përdorin atë?!  

Deri në fund të korrikut të gjithë shqiptarët, rezidentë ose jo, të cilët kanë një llogari bankare brenda Shqipërisë, do të duhet të plotësojnë formularin e vetëdeklarimit. Përmes një emaili,…

519 persona humbën jetën nga vdekjet nga aksidentet në Shqipëri në 2019-n, gati 4 herë më të larta se mesatarja e BE, rekord te femrat

Në vitin 2019, nga aksidentet rrugore në Shqipëri humbën jetën 519 persona, ose gati 12% më shumë se viti i kaluar, sipas të dhënave të INSTAT. Kjo rritje erdhi kryesisht…

“Lulëzojnë” zyrat e këmbimit valutor, potencial për pastrim parash, 7 humbën licencën më 2019

Pavarësisht, se Banka e Shqipërisë i forcoi rregulloret e licencimit për zyrat e këmbimit valutor, sërish vitin e kaluar u shtuan edhe  50 operatorë të rinj në treg, teksa 11…

Shtohen ndjeshëm fluturimet në Rinas, 28 destinacione të premten, më i larti që pas pandemisë

Ndonëse shtetasit e Shqipërisë ende nuk mund të fluturojnë lirisht në vendet e Bashkimit Europian, apo dhe shteteve të tjera, për shkak të masave kundër përhapjes së Covid-19, fluturimet në…

Sejko zbardh dimensionet e krizës: Papunësia do të rritet, të ardhurat e familjeve do ulen

Pandemia Covid-19 dhe masat e nevojshme për kontrollin e saj, kanë dhënë një goditje të fortë te familjet dhe bizneset shqiptare gjatë tre muajve të fundit. Guvernatori i Bankës së…

Covid-19 nuk ndal përpunimin e mallrave në porte, rritje 12% për 6 mujorin, kryeson gruri, teksa kriza rriti kërkesën për miell

Ndonëse për gati tre muaj, ekonomia dhe lëvizja e popullatës ishin pothuajse të bllokuara, në Portin e Durrësit nuk është ndalur puna në asnjë moment. Të dhënat zyrtare nga Autoriteti…

Mikrofinanca zgjeron tregun me 25% më 2019

Institucionet financiare jo banka zgjeruan më tej pozicionin në tregun financiar gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, totali i aktiveve për subjektet financiare jobanka (SFJB),…

Ndryshimet klimatike disfavorizojnë kultivimin e drithërave, por stimulojnë perimet të hershme

Ndryshimet klimatike janë shndërruar në sfide për ekonominë e mbarë globit, por për bujqësinë ndryshimet janë më të mprehta. Climate Change njoftoi se Shqipëria do të ndeshët me këto vështirësi…

Ankimimet për tenderët, Kuvendi i kërkon KPP të përfshijë fondin limit dhe llojin e procedurës

Komisionit të Prokurimit Publik i është kërkuar që të krijojë një regjistër të ri për ankimimet që bëhen ndaj procedurave të tenderimit ku do të përfshihen edhe elementë shtesë si…

Kosto e koncesionit Milot-Fier është 54% më e lartë, ose 420 mln euro më shumë se në studimin e fisibilitetit të autostradës Adriatiko -Joniane

Qeveria e Shqipërisë shpalli dhënien me koncesion kundrejt pagesës të aksit të qendrës, Milot-Kashar -Fier (Lekaj) pjesë e autostradës Adriatiko- Joniane, me një vlerë totale të investimit prej rreth 1.2…

FMN kundër amnistisë dhe heqjes së tatim fitimit për bizneset e vogla, rreziqet fiskale në rritje, përfshirë PPP-të

Një ekip i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përfunduar një vizitë në distancë në Shqipëri. Ndër gjetjet paraprake të publikuara, FMN është shprehur kundër amnistrisë fiskale, pasi ajo krijon mundësi për…

Polakët “rikthehen” në Shqipëri, agjencitë turistike nisin ofertat për paketa pas 15 korrikut

Agjencitë polake kanë rinisur shitjen e paketave turistike që përfshijnë bregdetin shqiptar duke lajmëruar se pas 15 korrikut do të ketë fluturime dhe udhëtime me autobus. Nga një vështrim i…

Wizz hap bazën e re të avionëve në Tiranë, zgjerohet në 25 destinacione

Wizz Air, linja më e madhe ajrore me kosto të ulët në Evropën Qendrore dhe Lindore, hapi sot bazën e re në Tiranë. Linja ajrore ka bazuar tashmë avionin e…

Sejko: Për dy javë të pandemisë humbën punën 17 mijë persona, kriza u thellua në 3-mujorin e dytë

Pandemia Covid -19 ka krijuar një panoramë të zymtë ne ekonomi ku vetëm për dy javët e izolimit të muajit mars kanë humbur punën 17 mijë persona sipas të dhënave…