Editorial

Ironia e rritjes së pagave

Në garën e ethshme rajonale, Shqipëria nuk ka arritur të shkëlqejë gjatë dekadave të fundit. Faktet dhe statistikat e kanë renditur atë pothuajse gjithnjë në fund. Të ardhurat…

Oferta e parë publike, a është me interes investimi?

Më datën 24 maj, u hap e para ofertë publike e titujve nga një shoqëri tregtare në Shqipëri. Artan Gjergji, ekspert i tregjeve financiare dhe ish-drejtor i Bursës ALSE, komenton në “Monitor Brief Insight” avantazhet dhe rreziqet e investimit në këto instrumente.

Kosova

Pagat në Kosovë, vetëm 25 euro rritje në sektorin privat

Në Kosovë gjatë vitit të kaluar, paga neto në sektorin privat është rritur vetëm 25 euro, krahasuar me atë të punëtorëve që punojnë në publik, brenda…


Bizneset në Kosovë ankohen për mungesë të punëtorëve, rritja e pagës shihet si zgjidhje

Bizneset dhe kompanitë në Kosovë kanë filluat tashmë të ankohen për mungesë të punëtorëve. Madje shumica nga to po…

26/05/2023 3:00 PM

Në Kosovë, mbi 21 mijë familje jetojnë me asistencë sociale

Gjatë muajit prill të këtij viti, nga skema e ndihmës sociale kanë përfituar 21 mijë e 127 familje me…

25/05/2023 3:40 PM

Më shumë se gjysma e qytetarëve në Kosovë kanë qasje në llogari bankare

 58 për qind e qytetarëve në Kosovë kanë qasje në llogari bankare, duke shënuar rritje të madhe nga 44…

25/05/2023 12:46 PM

Europa

BQE paralajmëron pasoja për bankat kryesore europiane nëse fondet hasin telashe

Banka Qendrore Europiane deklaroi se bankat kryesore të Eurozonës mund ta pësojnë, nëse klientët e tyre financiarë, si fondet, siguruesit dhe shtëpitë e kleringut, tërheqin depozitat…


Rritja e çmimeve të supermarketeve në Mbretërinë e Bashkuar arrin nivel të ri në maj

Normat e rritjes së çmimeve arritën një nivel të ri në maj për shkak të kafesë, çokollatës dhe mallrave…

30/05/2023 1:49 PM

Erdogan fiton zgjedhjet turke, duke e shtrirë sundimin për një dekadë të tretë

"Fitoi i gjithë kombi," u tha Erdogan turmës së mbështetësve jashtë pallatit presidencial në Ankara. Por, thirrja e tij…

29/05/2023 11:40 AM

Kalimi nga një vend emigrantësh në një vend imigrantësh; Ekonomia e vrullshme e Rumanisë po tërheq punëtorë të huaj

Një brez më parë, rumunët mbanin radhën për të blerë ushqime. Sot në Bukuresht, ka ende radhë, por në…

26/05/2023 10:02 PM

Rajoni

Banka Qendrore në Rumani mban normën e rifinancimit në nivelin 7% 

Banka Qendrore e Rumanisë (BNR) e mbajti normën e rifinancimit në nivelin 7%, në mbledhjen e fundit të bordit, në përputhje me pritshmëritë e përgjithshme, duke…


Erdogan fiton në balotazhin e Turqisë

Presidenti Tajip Erdogan duket se po shkon drejt fitores në balotazhin e zgjedhjeve të Turqisë që u zhvilluan të…

28/05/2023 7:09 PM

Ballkani Perëndimor sheh potencial të madh në energjinë diellore

Që nga viti 2021, janë ndërtuar parqe diellore me kapacitet 139 megavat (MW), ndërsa deri në fund të vitit…

27/05/2023 10:10 PM

Si ia kaloi ekonomia rumune asaj hungareze?

Të dhënat makroekonomike shkaktuan habi në mbarë vendin. Sipas të dhënave, për sa i përket Prodhimit të Brendshëm Bruto…

26/05/2023 10:01 PM

Të Tjera nga Bota

Çmimi i aksioneve globale rritet pas marrëveshjes së tavanit të borxhit të SHBA

Aksionet globale dhe çmimet e naftës u rritën, teksa investitorët mirëpritën lajmet për një marrëveshje, që mund të shmangte një falimentim katastrofik të pagesës së borxhit…


Marrëveshja për tavanin e borxhit të SHBA drejt finalizimit ndërsa afrohet afati i pagesës

Negociatorët shpresojnë të finalizojnë një marrëveshje dy-vjeçare në ditët në vijim, ndërsa afrohet afati i pagesës   Presidenti Joe…

26/05/2023 3:10 PM

Investimet në energjinë diellore do të tejkalojnë për herë të parë investimet për naftën

Investimet në energjinë diellore do të tejkalojnë, për herë të parë, shpenzimet për prodhimin e naftës këtë vit, ka…

25/05/2023 3:42 PM

Banka Botërore kërkon grante dhe kapital të ri për të luftuar krizat globale

Anna Bjerde, Drejtore Menaxhuese për Operacionet e Bankës Botërore, tha se organizata do të kërkojë më shumë grante dhe…

24/05/2023 2:53 PM

Makina

Franca përuron të parën nga katër fabrikat e mëdha në veri të vendit

PASCAL ROSSIGNOL | Credit: REUTERS   Franca përuroi sot një fabrikë të madhe për prodhimin e baterive, e para nga katër impiante të këtij lloji që kompanitë europiane dhe…


Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 17.2% në prill

Nga janari në prill 2023, tregu i makinave në BE u rrit me 17.8%, në 3.5 milionë automjete të…

17/05/2023 5:10 PM

Google do të përfshijë YouTube te më shumë makina, duke nisur nga Polestar

Google njoftoi të mërkurën, me rastin e konferencës së zhvilluesve I/O, se të gjitha automjetet me Google të integruar…

12/05/2023 2:51 PM

Raporti / Kina përfaqëson rrezikun më të madh për shtëpitë automobilistike europiane

Makinat elektrike (EV) që prodhohen në Kinë janë rreziku më i madh për shtëpitë automobilistike europiane dhe mund t’u…

09/05/2023 4:44 PM

Art

Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një artisti të madh si Danish Jukniu, ai…


Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Arben Golemi

Në panairin e arteve pamore TIRART mori pjesë edhe artisti i njohur Arben Golemi. Golemi ekspozoi në panair 13…

04/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Telefonat më të njohur flagship në tremujorin e parë të 2023

Galaxy S23 Ultra i Samsung mundi një model iPhone 14, ndërsa vetëm një telefon me palosje u përfshi në listë. Industria e smartphone është aktualisht në…


Nvidia do të ndërtojë një superkompjuter për Izraelin, ndërkohë që rritet kërkesa për IA

Nvidia Corp deklaroi të hënën se po ndërton superkompjuterin më të fuqishëm të Inteligjencës Artificiale në Izrael, për të…

29/05/2023 4:43 PM

Liderët e G7 do të mbajnë takimin e parë mbi rregulloren e IA javën e ardhshme

Udhëheqësit e G7 do të takohen javën e ardhshme për të analizuar problemet e krijuara nga mjetet e Inteligjencës…

26/05/2023 3:03 PM

Aplikacioni zyrtar i ChatGPT zgjerohet në më shumë vende, mes tyre dhe Shqipëria

OpenAi njoftoi me një tweet që aplikacioni zyrtar për celular i ChatGPT do të jetë i disponueshëm në më…

25/05/2023 12:30 PM

Menaxhim

Si të bëni më të mirën në një mbledhje

Mbledhjet dhe takimet kanë qenë gjithmonë vende të rëndësishme, për të përparuar në karrierë. Por, pse shumica e njerëzve dështojnë në udhëheqjen dhe pjesëmarrjen në takime?…


Matrica e Presidentit Eisenhower për të marrë vendime të mira

Në botën ku jetojmë, e cila karakterizohet nga ritme të shpejta, aftësitë efektive të menaxhimit të kohës dhe vendimmarrjes,…

29/05/2023 11:52 AM

Si drejtuesit mund të komunikojnë dhe të frymëzojnë të tjerët

“Nëse nuk mund të frymëzoj një vajzë apo një djalë të vogël, atëherë nuk po bëj një punë të…

28/05/2023 11:20 AM

15 zakone për një ekuilibër më të mirë punë-jetë

Bota jonë është e paparashikueshme dhe po ndryshon me shpejtësi. Teknologjia sjell sfida të reja dhe, shumë shpesh, nuk…

26/05/2023 11:04 AM

Sport

Barcelona nënshkruan marrëveshje 50 milionë euro me TP Vision

Barcelona ka një sponsor të ri te mëngët. Kompania holandeze TP Vision është bërë “partner kryesor” i klubit, në një marrëveshje disavjeçare, që do të nisë…


CIES / Brazili thyen rekordin për numrin e futbollistëve “të eksportuar”. Shqipëria, 57 lojtarë…

Brazili, eksportues i madh futbollistësh, ka thyer rekordin sipas CIES Football Observatory, me 1.289 lojtarë që ushtrojnë profesionin e…

19/05/2023 2:33 PM

Finalja Inter-Manchester City, si “Davidi përballë Goliatit”

Davidi përballë Goliatit. Italia, edhe një herë, do të ndeshet me Anglinë. Me fjalë të tjera Inter – Manchester…

18/05/2023 3:38 PM

Xherdan Shaqiri, futbollisti më i paguar i MLS

Shoqata e lojtarëve të Major League Soccer publikoi dje klasifikimin e lojtarëve më të paguar. Ndërkohë që Major League…

17/05/2023 12:00 PM

Life Style

Franca planifikon të shpenzojë 2 miliardë euro për të dyfishuar korsitë e biçikletave

Qeveria franceze njoftoi një plan prej 2 miliardë eurosh, për të zgjeruar infrastrukturën e çiklizmit, si pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të nxitur…


Ku të shkoni këtë verë? Në listë edhe Shqipëria, “një perlë mesdhetare”

Në të gjithë botën, turistët ndërkombëtarë ishin në 80% të niveleve të para-pandemisë në tremujorin e parë të 2023,…

29/05/2023 2:30 PM

Vizitoni Venecian pa shpenzuar asnjë qindarkë

Venecia shpesh lidhet me luksin dhe ekstravagancën, por qyteti ka shumë vende të cilat mund të vizitohen pa shpenzuar…

27/05/2023 11:46 AM

Më shumë se gjysma e liqeneve të mëdhenj në botë po thahen

Më shumë se gjysma e liqeneve dhe rezervuarëve të mëdhenj në botë janë zvogëluar, që nga fillimi i viteve…

26/05/2023 11:32 AM