Te varferit ne Bote, 1.4 miliard

10/09/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Zbulimi i Bankes Boterore: Bota eshte me e varfer se ç’e kishim menduar Ne prill te vitit 2007 Banka Boterore (BB) deklaroi se rreth 986 milion njerez ne te gjithe Boten vuanin nga varferia ekstreme, -kjo ishte hera e pare qe numri ra nen 1 miliard. Por, ne 26 gusht nje lajm “i zymte” u raportua ne media. Sipas dy studiuesve kryesore te BB-se, Shaohua Chen dhe Martin Ravallion “Bota ne zhvillim eshte me e varfer sesa e kishim […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of