Te zbulosh korrupsionin nga….probabiliteti

11/12/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga Prof. Dr. Fejzi Kolaneci University of New York, Tirana   “Korrupsioni zbulohet sepse eshte me i veshtire qe ai te fshihet.”  Susan Rose–Ackerman   Korrupsioni ka qenë një fenomen i përhapur dhe i përsëritur gjatë historisë njerëzore. Ai ka qenë i pranishëm në të gjitha sistemet politiko-shoqërore, në nivele dhe forma të ndryshme. Kodi Hammurabi i shekullit të XVIII-të p.e.r. specifikon masa ndëshkimore të bazuara ligjërisht kundër nëpunësve të korruptuar, veçanërisht për korrupsionin e gjyqtarëve. Në shekullin e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of