Jeni duke lexuar në: Teknologji

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

10 smartphone-t Android më të fuqishëm, dominim aziatik

Zbuloni dhjetë smartphone-t me sisitem operativ Android më të fuqishëm në treg. Klasifikimi dominohet nga pajisje të prodhuara në Azi   Gjatë verës së këtij viti, në treg kanë dalë…

Apple prezanton iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max, të fuqishëm dhe me 3 fotokamera

Apple prezanton iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max, smartphone me tre fotokamera në pjesën e pasme. Do të dalin në treg më 20 shtator dhe do të kushtojnë…

Apple prezanton Apple Watch 5 dhe iPad 7

Eventi i Apple u çel duke u përqendruar te shërbimet dhe pajisjet e reja të kompanisë me seli në Cupertino. U prezantua Apple Watch 5 dhe iPad 7   Antipasta,…

Smartphone do të zhduken më shpejt se sa mendoni

Dhe bota nuk do të jetë më e njëjta...   Një ditë, jo shumë shpejt, por gjithsesi më shpejt nga sa mund të mendoni, smartphone do të zhduket plotësisht, në…

Përdoruesit e Chrome shpesh i injorojnë lajmërimet për ndryshim fjalëkalimi

Dembelizëm? Mbase. Një studim i Google tregon se përdoruesit nuk kanë dëshirë t’i ndryshojnë fjalëkalimet për account-et e tyre, edhe pse e dinë që ua kanë shkelur   Nëse do…

Siguria, alarmi nga Kaspersky: Ransomware janë dyfishuar në një vit

Dyfishohen versionet e reja të krijuara nga hacker-at, më shumë se 16 mijë vetëm në periudhën prill – qershor 2019. Në krye të sulmeve mbetet WannaCry   Ransomware shumëfishohen me…

Huawei, 130 kompani amerikane kërkojnë autorizim për të bërë biznes

Departamenti amerikan i Tregtisë ka marrë më shumë se 130 kërkesa për autorizim që t’i shesin produkte Huawei nga kompani amerikane, në përputhje me atë që kërkon “ndalimi” i vendosur…

Smartphone, shitjet (ende) në rënie. Modelet e fashës së lartë nuk janë më në “modë”

Shitjet botërore të smartphone-ve kanë rënë me 1,7% në tremujorin e dytë 2019, ose 368 milionë njësi. Ngadalësohet, në veçanti, kërkesa për modele të fashës së lartë. Këtë e bën…

Përse kompanitë teknologjike po punësojnë gjithnjë e më shumë njerëz me autizëm

Sipas punëdhënësve, shkruan “Wall Street Journal”, gjendja e tyre i bën të përsosur për të zhvilluar inteligjenca artificiale dhe machine learning. Kjo është një arritje sociale dhe teknologjike   Sot,…

Apple Card mund të dëmtohet lehtësisht dhe të dalë jashtë funksioni

Kompania Apple ka këshilluar së fundi të gjithë personat që kanë në zotërim kartën e re të kreditit të nxjerrë, Apple Card, se duhet të tregohen të kujdesshëm, pasi ajo…

Huawei, kompania më e madhe private në Kinë

Huawei është kompania më e madhe private në Kinë. Me një qarkullim 721,2 miliardë yuan (102 miliardë dollarë) në vitin 2018, gjiganti teknologjik është në krye të klasifikimit të fundit…

Arabia Saudite projekton smart city më të madh në botë

Nga Hëna artificiale tek inxhinieria gjenetike – hipoteza zbulohet nga “Wall Street Journal”. Qyteti do të quhet Neom dhe mund të kushtojnë 500 miliardë dollarë   Arabia Saudite po projekton…

Nubia Z20, smartphone me ekran të dyfishtë

Pas njoftimit të Nubia X gjatë CES 2019, kompania kineze njoftoi zyrtarisht daljen në treg të Z20. Nubia Z20 është, me kuptimin e plotë të fjalës, një smarphone “full screen”,…

Samsung prezanton Galaxy Note 10 e Note 10+, të fuqishëm si një PC dhe SPen e ri

Samsung prezantoi Galaxy Note 10 dhe Galaxy Note 10+, smartphone të fuqishëm, me fotokamera me cilësi të lartë. Çmimi, duke nisur nga 999 euro   Samsung prezantoi smartphone-t e rinj…

Facebook, më pranë teknologjisë për të shkruar me mendim

Dy vjet më parë, gjatë konferencës për zhvilluesit F8, Facebook njoftoi se i ishte futur punës për një sistem që do t’u japë mundësinë njerëzve të shkruajnë me mendim. Sot,…

Huawei teston një smartphone me sistemin operativ Hongmeng

Huawei është duke testuar një smartphone me sistemin operativ në pronësi, Hongmeng, i cili është sistemi operativ alternativ ndaj Android i kompanisë amerikane Google. Këtë e bën të ditur e…

Inteligjenca Artificiale, çfarë mendojnë vërtet njerëzit?

Inteligjenca Artificiale është një ndër instrumentet më të fuqishme që kemi si shoqëri   Sipas një sondazhi te 20 mijë persona në 27 vende, përdorimi i Inteligjencës Artificiale duhet të…

Tregu i smartphone-ve, në rënie për të shtatin tremujor me radhë

Tregu i smartphone-ve vijon rënien, për të shtatin tremujor me radhë. Në periudhën prill – qershor 2019, rënia shënoi 1,2%, me 360 milionë pajisje të dërguara. Megjithatë kjo rënie është…