Jeni duke lexuar në: Business Tech

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Ndërtimi në Tiranë arrin pikun, çfarë do të ndodhë me çmimet

Ndërtimet e reja në Tiranë kanë arritur pikun dhe çmimet në zonat e preferuara variojnë nga 2600-4000 euro/m2…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3* Regjistri Statistikor i Ndërmarrjeve all day
4* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5 6 7* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
8 9
10* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
11 12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Burra dhe Gra all day
13* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
14* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
15 16
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar I Çmimeve të Konsumit all day
* Tregtia me Pakicë all day
19* Statistikat Afatshkurtra all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23
24* Statistikat e Pylltarisë dhe Biodiversitetit all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
27* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
28* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
29 30

Google, të ardhura 4,7 milionë dollarë nga lajmet

Kërkimet e lajmeve në motorin e kërkimit dhe shërbimin Google News mendohet se i kanë sjellë gjigantit të teknologjisë Google më shumë se 4,7 miliardë dollarë të ardhura në vitin…

“Screenomika”, e nevojshme për të kuptuar efektet e botës dixhitale

Nëse për të kuptuar se çfarë ndodh në trupin e njeriut shërben gjenomika, për të kuptuar vërtet efektet psikologjike dhe fizike të pajisjeve teknologjike, shërben “screenomika”, që është një studim…

Tregu i smartphone-ve në rënie 2,7% në T I 2019. Huawei kalon Apple

Tregu i smartphone-ve ka pësuar rënie në tremujorin e parë 2019. Rënia e shitjeve, në tremujorin e parë, ishte 2,7% në nivel botëror, në 373 milionë njësi. Ky është përfundimi…

Varësia nga videolojërat është zyrtarisht një sëmundje

Organizata Botërore e Shëndetësisë e përfshin “gaming disorder” në International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems. Hyn në fuqi më 1 janar 2022   Një vit më parë…

Forbes / Apple, marka me vlerën më të lartë në botë për 2019

Në tremujorët e fundit, shitjet e iPhone ranë, në veçanti në Kinë, ku rivalët më ekonomikë Huawei Technologies dhe Xiaomi fituan terren. Të ardhurat e Apple, që vijnë nga shitjet…

“Plani B” i Huawei, një sistem operativ të tijin brenda vjeshtës

“Plani B” merr formë. Sistemi operativ i Huawei do të jetë gati brenda vjeshtës së këtij viti ose maksimumi në pranverë. Ai do të përfshihet tek smartphone, tablet, notebook, smartwatch,…

Huawei, telashet nuk kanë të sosur. Në rrezik, edhe procesorët e smartphone-ve

Sipas një raporti të BBC, edhe kompania ARM që furnizon Huawei me hardware për të prodhuar procesorë, është detyruar të ndërpresë marrëdhëniet Numri i kompanive që po ndërpresin çdo marrëveshje…

Laptopët e Huawei ‘zhduken’ nga dyqanet e Microsoft. Humbjet e Silicon Valley

Pas Google, edhe Microsoft? Dyshimi është i madh. Kompania me seli në Redmond, që për momentin nuk është shprehur ende për ndalimin e vendosur nga administrata Trump ndaj kompanisë kineze…

Huawei i përgjigjet ndalimit të Android me garanci në shërbim dhe siguri

Por e ardhmja mbetet e paqartë...   Huawei foli dje publikisht rreth ndalimit të përdorimit të sistemit operativ Android, por strategjia në afat të gjatë e kompanisë në lidhje me…

Reforma e copyright, çfarë parashikon neni 11

Në mes të prillit, Këshilli Europian miratoi reformën e copyright të BE-së. Ndër më të diskutuarit, neni 11   Më 27 mars 2019, Parlamenti Europian miratoi, me konsensus të gjerë,…

Galaxy Fold, zgjidhen problemet me ekranin. Afron data e daljes në treg

Galaxy Fold është smartphone i parë me ekran të përthyeshëm, i projektuar nga Samsung. Por, përpara se të dalë në treg, ka shfaqur probleme të ndryshme me ekranin, që deri…

Thinkpad X1, laptopi i parë me ekran të përthyeshëm

Lenovo prezanton Thinkpad X1, notebook e parë me ekran fleksibël. Do të dalë në treg brenda vitit 2020   Lenovo prezantoi prototipin e parë të vërtetë të notebook fleksibël, i…

Inteligjenca Artificiale, një europian në katër do ta donte në vend të politikanëve

Zgjedhjet europiane janë në prag, por nëse do të ishte mundësia për të votuar z. IA, me siguri do ta gjenim veten që do të drejtoheshim nga një numër i…

Huawei prezanton Huawei P Smart Z, smartphone i ri lowcost

Huawei P Smart Z është smartphone i ri lowcost: Ka procesor Kirin 710F, 4 GB RAM dhe 64 GB memorie të brendshme. Fotokamera e përparme është pop up, me sensor…

Inteligjenca Artificiale e Google krijon “portrete poetike”

Inteligjenca Artificiale tani krijon “portrete poetike”. Këtë e ka bërë të mundur Google, që në mesin e projekteve të tij artistike në fushën e Inteligjencës Artificiale ka zbuluar PoemPortraits. Bëhet…

Vendet me numrin më të madh të punëtorëve robotë

Rritja e përdorimit të teknologjisë ka nisur mirë dhe vërtet! Të dhënat nga International Federation of Robotics (Federata Ndërkombëtare e Robotikës) tregojnë se ritmi i automatizimit industrial po rritet në…

Inteligjenca Artificiale, kur etika dhe marketingu luajnë me jetën tonë

Ligjet mbi privatësinë nuk janë të mjaftueshme – të gjithë jemi të ekspozuar në mënyrë të pashmangshme – nga GPS në smartphone-t tanë, te ndarja e të dhënave, e më…

Google do të fshijë çdo 3 muaj (automatikisht) vendndodhjen tuaj

Google njoftoi sot se ka vënë në dispozicion instrumente të reja për eliminimin automatik të të dhënave. Kjo lexohet në një njoftim të publikuar sot nga Google, në të cilin…