Editorial

Shqipëria…, jo e rilindur

Lëvizja politiko-shoqërore-kulturore, e mbrujtur për pothuaj një shekull nga mendimtarë dhe veprimtarë të shquar shqiptarë, ndikoi në zgjimin e vetëdijes kombëtare. Ishte një përpjekje e tërë e këmbëngulëse…

Nr: 1066 monitor 1066 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Inflacioni dhe rritja e interesave do të frenojnë kredinë për individë

Herjola Spahiu, Drejtore e Përgjithshme e institucionit financiar NOA, thotë në “Monitor Brief Insight” se efektet e rritjes së çmimeve dhe të normave të interesit do të jenë më të dukshme në segmentin e klientëve me të ardhura fikse, kryesisht tek individët. Sipas saj, kreditimi…

Kosova

Në vitin 2022 janë regjistruar mbi 11 mijë biznese të reja në Kosovë

Nga gjithë vitet e pasluftës, 202 ishte viti më me bereqet sa i përket regjistrimit të bizneseve në Kosovë. Gjatë 12 muajve u legalizuan 11 mijë…


Kosova shënon pak përparim, renditet e 84-ta në luftën ndaj korrupsionit

Me 41 pikë, Kosova ka bërë përparim në luftën ndaj korrupsionit, por ende nuk e ka nën kontroll këtë…

31/01/2023 10:34 AM

Edhe dy ditë kohë, ende nuk dihet vlera e koeficientit të Ligjit të Pagave

Opozita dhe sindikatat në Kosovë kanë kërkuar që koeficienti i pagave të mos jetë më i vogël se 120…

30/01/2023 2:46 PM

Kosova, me “Besa besë”, kundër produkteve serbe

“Mos bli produkte serbe – Besa, besë”, me këtë thirrje po synohet që Kosova të bojkotojë produktet serbe. Fushata,…

28/01/2023 10:04 PM

Europa

Brexit po i kushton ekonomisë britanike 100 miliardë paund në vit

Që nga largimi zyrtar nga Bashkimi Europian, tre vjet më parë, investimet brenda Mbretërisë së Bashkuar janë rritur 19% më pak se mesatarja e G7 dhe…


Fabrikat e Eurozonës e kanë kaluar më të keqen

Rënia në aktivitetin prodhues të Eurozonës u përmirësua sërish muajin e kaluar duke treguar se më e keqja mund…

01/02/2023 11:58 AM

Inflacioni në Eurozonë ulet në 8.5%, lajm i mirë dhe për Shqipërinë

Inflacioni në Eurozonë pritet që të ketë zbritur në 8.5% në janar 2023, sipas të dhënave paraprake që raportohen…

01/02/2023 11:26 AM

Bankat qendrore vendosin të rrisin normat e interesit në nivelet më të larta të 15 viteve, teksa shtohen shqetësimet e investitorëve

Bankat qendrore kryesore do të rrisin normat e interesit këtë javë në nivelet më të larta që nga kriza…

31/01/2023 3:03 PM

Rajoni

Rënia e çmimeve të gazit, Greqia shkurton subvencionet e faturave të energjisë

Greqia ka reduktuar subvencionet e ofruara për konsumatorët që përballen me kostot e larta të energjisë në 95 milionë euro në shkurt nga 840 milionë euro…


40% e punonjësve rumunë do të lënë punën nëse nuk paguhen më shumë 

Më shumë se gjysma e punonjësve rumunë (53%), pritet të përfitojnë nga një rritje pagash këtë vit, sipas një…

30/01/2023 3:37 PM

Bullgari, Plan i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

RRF Bulgaria Equity është një mandat prej 180 milionë eurosh, i financuar nga Institucioni Bullgar i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë.…

28/01/2023 10:07 PM

Rumani, tregu i tetë më tërheqës i prodhimit në Europë

Rritja e kostove të punës, pasurive të paluajtshme dhe energjisë, e radhit Rumaninë në vend të tetë në listën…

27/01/2023 10:32 PM

Të Tjera nga Bota

Nafta rritet ndërsa dollari bie, OPEC+ vazhdon me politikën e kufizimit të prodhimit

Çmimet e naftës u rimëkëmbën të enjten pas rënies së mëparshme, pasi dobësimi i dollarit solli një interes në aktivet me rrezik dhe vendimi i OPEC+…


A do të mundet BE të jetë konkurruese me SHBA në subvencionet e gjelbra?

Stimujt e mëdhenj të Aktit të Reduktimit të Inflacionit po provokojnë një debat në Europë me pasoja për të…

01/02/2023 3:01 PM

FMN rrit parashikimin për ekonominë globale; Britania, e vetmja ekonomi kryesore që do të tkurret në 2023

Rritja ekonomike globale parashikohet të bjerë në 2.9 për qind në 2023 nga 3.4 për qind në 2022, ndërsa…

31/01/2023 11:46 AM

Perspektiva ekonomike globale për vitin 2023 është ulur, ndryshe nga optimizmi i tregjeve

Rritja ekonomike globale parashikohet se me vështirësi mund të kalojë shifrën 2% këtë vit, sipas një sondazhi të Reuters…

27/01/2023 2:40 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Ferrari, fitime rekord në vitin 2022. “Purosangue, kërkesa përtej pritshmërive”

Ferrari (RACE.MI) parashikon rezultate “edhe më pozitive” këtë vit, deklaroi sot shtëpia automobilistike, pasi regjistroi rritje me 16% të fitimeve bazë vitin e kaluar, falë rritjes…


Toyota mbron titullin si shtëpia automobilistike që ka shitur më shumë makina në 2022

Toyota Motor Corp (7203.T) deklaroi të hënën se ka shitur 10.5 milionë automjete në vitin 2022, duke mbrojtur titullin…

30/01/2023 4:04 PM

Makinat më eficiente në konsum nga viti 1975 e deri më sot

Cili është faktori më i rëndësishëm që kërkoni kur doni të blini një makinë të re? Sipas Statista, nuk…

28/01/2023 10:52 AM

Ford do të shkurtojë deri në 3.200 vende pune në Europë

Ford Motor Co (F.N) synon të shkurtojë deri në 3.200 vende pune në Europë dhe të zhvendosë disa prej…

24/01/2023 8:14 AM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

Spotify, shërbimi i parë muzikor streaming me më shumë se 200 mln abonentë me pagesë

Numri i abonentëve premium (me pagesë) të Spotify u rrit në 205 milionë më 31 dhjetor, njoftoi kompania në deklaratën e sotme të fitimeve, me rritje…


Ngadalësohet ekonomia e aplikacioneve

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione ranë me 2%   Ekonomia globale e aplikacioneve u ngadalësua për herë të parë…

30/01/2023 2:45 PM

Dërgesat e smartphone pësojnë rënien më të madhe ndonjëherë, me 18.3%

Sipas IDC, as sezoni festiv i fundvitit nuk erdhi në ndihmë   Dërgesat e smartphone-ve ranë me thuajse 20%…

26/01/2023 4:46 PM

Përse nuk duhet ta përdorni kurrë telefonin në shtrat

Studime të shumta tregojnë se ai ka efekte te shëndeti dhe produktiviteti   Me siguri e dini se përdorimi…

25/01/2023 11:00 AM

Menaxhim

Forbes / 10 njerëzit më të pasur në botë

Bernard Arnault, CEO i LVMH / JAMEL TOPPIN për FORBES   Klasifikimi i njerëzve më të pasur në planet përfshin 7 amerikanë, një sipërmarrës francez të…


5 pyetje që drejtuesit duhet të bëjnë pas punësimit të një punonjësi të ri

Menaxherët duhet të mbikëqyrin shumë anë të biznesit në mënyrë që të sigurojnë mbarëvajtjen e punës. Kjo përfshin punësimin…

01/02/2023 3:02 PM

5 strategji për të përmirësuar bashkëpunimin dhe marrëdhëniet në ekip

Çdo biznes ka ekipet e tij, disa që funksionojnë, duke bashkëpunuar dhe duke përfituar shumë nga frytet e këtij…

31/01/2023 3:20 PM

Çfarë duhet të keni parasysh kur debatoni në punë

Ekziston një vijë shumë e hollë ndarëse midis një debati të shëndetshëm dhe një konflikti që merr një kthesë…

30/01/2023 4:39 PM

Sport

Premier League, rekord shpenzimesh në merkaton e janarit; Seria A, shpenzimet më të ulëta që nga 2006

Kush thotë që merkato e transferimeve në dimër, në mes sezoni, nuk është momenti ideal për të blerë/shitur futbollistë? Premier League angleze ka thyer sërish rekordin…


Djokovic, tenisti që ka fituar më shumë në historinë e këtij sporti nga turnetë

Novak Djokovic fitoi të dielën titullin e 10 në Australian Open falë suksesit me rezultatin 3-0 (6-3, 7-6 (4),…

30/01/2023 5:00 PM

Futbollistët më të mirë të vitit 2022, sipas The Guardian

E përditshmja angleze “The Guardian” përpiloi klasifikimin e 100 lojtarëve më të mirë të vitit 2022. Në vendin e…

27/01/2023 12:00 PM

10 lojtarët më të kushtueshëm në botë sipas Football Benchmark

Superylli i PSG dhe Francës, Kylian Mbappé, është lojtari më i kushtueshëm në botë, i cili vlen 32 milionë…

25/01/2023 11:27 AM

Life Style

Fshatrat më të bukur në Itali. 14 risitë e 2023, nga Trentino në Kalabri

Nëse Italia njihet, mbi të gjitha, për qytetet e saj historike, qytetet dhe fshatrat e vegjël të vendit kanë luajtur prej kohësh një rol kryesor në…


Kuzhinë, art, muzikë… Pse duhet të vizitoni Madridin në vitin 2023

Nga arkitektura aristokratike e Chamberi-t e deri te baret e natës në Chueca-s, Madridi është një nga qytetet më…

31/01/2023 3:54 PM

Amsterdami zbulon një garazh gjigant nënujor vetëm për biçikletat

Të enjten, Amsterdami hapi për publikun parkingun e ri të biçikletave i cili ka kushtuar 65 milionë dollarë, pasi…

30/01/2023 4:53 PM

“Word on the Water”, libraria lundruese unike e Londrës që duhet vizituar

Anglofil ose jo, një udhëtar tipik në Londër planifikon kohë për të eksploruar gamën e gjerë të dyqaneve unike…

28/01/2023 11:17 AM