Tendenca / 40% e kredisë së dhënë më 2019 ka shkuar për sektorin e energjisë

20/04/2020 12:04 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintBankat janë duke orientuar kredinë e re drejt sektorëve me produktivitet të lartë dhe rrezik të ulët kthimi, tregon një analizë e posaçme e Bankës së Shqipërisë. Në zgjerimin vjetor të kredisë për bizneset, gjatë vitit 2019, vërehet mbizotërimi i sektorit të energjisë. Ndërkohë që ky sektor është përgjegjës për rreth 40% të zgjerimit prej 18 miliardë lekësh në kredinë për bizneset gjatë vitit, kontributi i tij në rritjen ekonomike ishte negativ, analizon Banka e Shqipërisë. Edhe pse duket sikur […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of