Teoria e lojes

06/11/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Ideja e biznesit si një lojë në kuptimin që një lëvizje nga një lojtar nxit lëvizjet e të tjerëve bëhet nëpërmjet të menduarit strategjik. Ky përdorim është marrë nga një degë e ekonomisë (teoria e lojës), në të cilën asnjë agjent ekonomik (individ, apo korporatë) nuk është i izoluar si një ishull që të jetojë dhe të veprojë në mënyrë të pavarur nga të tjerët. Në sektorët ku kompanitë konkurrojnë “egërsisht” për pjesë tregu dhe besnikëri të klientëve (mbajtjen […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of