Tetë raste të reja me Covid-19; 79% e të prekurve të shëruar

23/05/2020 11:10 AM 0 komente

Tetë raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit nga 200 qytetarët të testuar si të dyshuar me Covid-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 200 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid-19 dhe janë konfirmuar pozitivë 8 raste. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 5 raste në Tiranë, 2 në Durrës dhe një në Krujë”.

Listës të të shëruarve i janë shtuar edhe 6 persona, ndërsa numri në total i të prekurve nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 989 qytetarë.

“Rreth 79% e të prekurve janë të shëruar. Në vendin tonë aktualisht janë 175 persona aktivë me Covid-19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër”.

Situata në spitale paraqitet e qëndrueshme. Aktualisht në spitalin Infektiv janë të shtruar 16 pacientë dhe 5 prej tyre janë në terapi intensive.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike. Deri tani janë mbi 1300 testime serologjike në personel shëndetësor dhe pacientë, me një pozitivitet të përgjithshëm rreth 8%.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of