The Economist: Vjena mbetet qyteti më i mirë për të jetuar në botë

04/09/2019 11:57 AM 1 koment

Vjena krenohet për muzikën dhe artin, arkitekturën e saj madhështore dhe jo vetëm. Sipas një indeksi vjetor të përpiluar nga Njësia e Inteligjencës Ekonomist (EIU), pjesë e The Economist, kryeqyteti austriak është qyteti ku jetohet më mirë në botë për të dytin vit radhazi.

Në indeksin e EIU, i cili rendit 140 qytete në 30 faktorë të ndarë në pesë kategori: stabiliteti, kujdesi shëndetësor, kultura dhe mjedisi, arsimi dhe infrastruktura — Vjena shënon 99.1 pikë nga 100, gati-perfekte, duke e futur atë pak përpara Melburnit. Sidnei dhe Osaka renditen në vend të dytë dhe të tretë, në dhjetë vendet e mbizotëruara nga qytetet australiane, kanadeze dhe japoneze.

Shkalla e lartë e krimit dhe infrastruktura tërheq disa qytete të mëdha si Londra, Nju Jorku dhe Parisi poshtë tabelës së ligës, pavarësisht atraksioneve të tyre kulturore dhe kuzhinës.

Në përgjithësi, rezultatet janë rritur që nga viti i kaluar. Në përgjithësi, 27 qytete janë bërë më të gjalla nga llogaritja e EIU, ndërsa 15 panë që rezultatet e tyre të binin. Përmirësimi më i madh erdhi në San Juan, kryeqytetin e Porto Rikos, i cili u rrit me 20 vende në 69-të — por që i detyrohej shumë investimeve në kujdesin shëndetësor dhe infrastrukturën pas shkatërrimit të bërë nga Hurricanes Irma dhe Maria në 2017. Sidnei u ngrit ne renditje me dy vende falë përmirësimit në rezultatin e tij në mjedis. Qyteti australian po punon për të luftuar ndikimet e ndryshimit të klimës, të përshkruara në strategjinë e tij “Sustainable Sydney 2030”. Në të kundërt, përkeqësimi i ndotjes së ajrit bëri që New Delhi të binte gjashtë vende në 118 dhe Kajro të binte dy vende në 125-të.

Qytetet më të banueshme në botë 2019


1. Vienë, Austri
2. Melburn, Australi
3. Sidnei, Australi
4. Osaka, Japoni
5. Calgary, Kanada
6. Vankuver, Kanada
7. Toronto, Kanada
7. Tokio, Japoni
9. Kopenhagën, Danimarkë
10. Adelaide, Australi


Qytetet më pak të jetueshme në botë 2019


1. Damask, Siri
2. Lagos, Nigeri
3. Dhaka, Bangladesh
4. Tripoli, Libi
5. Karaçi, Pakistan
6. Port Moresby, Papua Guinea e Re
7. Harare, Zimbabve
8. Douala, Kamerun
9. Algjeria, Algjeria
10. Caracas, Venezuela

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
someone Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
someone
Guest
someone

Po Tirana? Une mendoja qe Tirana ishte qyteti me i mire per te jetuar… keshtu tha kryetari i bashkise te pakten…