Tkurrja e ekonomisë amerikane në vitin 2020; performanca më e keqe që nga viti 1946

28/01/2021 3:38 PM 0 komente

Ekonomia amerikane u tkurr në vitin 2020 me ritmin e sa më të mprehtë që nga Lufta e Dytë Botërore, pasi pandemia e Covid-19 shkatërroi bizneset e shërbimit, si restorantet dhe linjat ajrore, duke hedhur miliona amerikanë nga puna në varfëri.

Ekonomia u tkurr 3.5 për qind në vitin 2020, performanca më e keqe që nga viti 1946.

Kjo pasoi rritjen prej 2.2 për qind në vitin 2019 dhe ishte rënia e parë vjetore e PBB-së që nga Recesioni i Madh 2007-09. Ekonomia u zhyt në recesion shkurtin e kaluar.

Në tremujorin e katërt 2020, prodhimi i brendshëm bruto u rrit me një normë vjetore prej 4 për qind pasi virusi dhe mungesa e një pakete tjetër mbështetëse kufizuan shpenzimet e konsumatorit dhe pjesërisht la nën hije sektorin e prodhimit dhe tregun e pasurve të paluajtshme.

Hapi i madh prapa, pas një ritmi historik të rritjes prej 33.4% në periudhën korrik-shtator e la PBB-në shumë më poshtë se niveli i tij në fund të vitit 2019.

Me virusin ende jashtë kontrollit, ekonomistët presin që rritja të ngadalësohet më tej në tremujorin e parë të vitit 2021, përpara se të rifitojë shpejtësinë në verë, ndërsa aktivizohet paketa mbështetëse financiare dhe më shumë amerikanë vaksinohen./Reuters

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of