Tregtia kineze rritet ndërsa vendet e tjera luftojnë mes pandemisë

14/10/2020 11:46 AM 0 komente

Kina ka regjistrusr një rritje të fortë në tregti, ndërsa ekonomitë e tjera të mëdha ende po luftojnë me ndikimin e koronavirusit.

Eksportet në shtator u rritën me 9.9 për qind, ndërsa importet u rritën me 13.2 për qind, tregojnë të dhënat zyrtare.

Kina ishte vendi i parë që u godit nga shpërthimi i koronavirusit, duke raportuar rastet e para në fund të vitit të kaluar.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë pa një rënie të mprehtë në tre muajt e parë të vitit 2020 mes masave të rrepta kufizuese, përpara se të rritej sërish në korrik.

Sipas analistëve rimëkëmbja në tregti është nxitur nga një rritje e kërkesës ndërkombëtare për pajisjet elektronike shtëpiake, pajisjet mjekësore dhe tekstile, përfshirë pajisjet mbrojtëse personale.

Sidoqoftë, ata paralajmërojnë se një pjesë e kësaj kërkese mund të fillojë të bjerë.

Këtë vit deri në fund të shtatorit, importet dhe eksportet e kombinuar të Kinës me vendet e tjera arritën në 23.12 trilionë juanë (3.4 dollarë, 2.6 ton), duke u rritur me 0.7% dhe duke përmbysur goditjen që vendi mori në ditët e para të pandemisë së koronavirusit.

Në gusht, të dhënat zyrtare treguan se ekonomia japoneze u tkurr me ritmin më të shpejtë të regjistruar ndonjëherë, pjesërisht për shkak të rënies së eksporteve.

Ndërkohë, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) po parashikon një recesion disi më të ashpër sesa parashikoi në qershor për ekonominë globale.

FMN thotë që ekonomia globale është ende në recesion të thellë dhe rreziku për një rezultat më të keq sesa në parashikimin e tij është “i konsiderueshëm”.

Tkurrja e parashikuar ekonomike globale është më e moderuar se FMN kishte parashikuar katër muaj më parë, me 4.4%. Kjo pasohet nga një rikthim prej 5.2 për qind vitin e ardhshëm, i cili është më i ulët se parashikimi i mëparshëm./BBC

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of