Tregu i energjisë elektrike në Shqipëri dhe rajon po zhvillohet me hapa të shpejta

21/09/2020 11:03 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintFlet Rigela Gegprifti, Drejtore e Përgjithshme, Devoll Hydropower Sh.A.   Krahas gazsjellësit TAP, investimet për ndërtimin e hidrocentraleve mbi lumin Devoll kanë qenë ndër më të mëdhenjtë në vend, me një vlerë totale prej 590 milionë euro. Tashmë ndërtimi i tyre ka përfunduar dhe kompania norvegjeze Statkraft qe investoi në kaskadën e Devollit, është e fokusuar në prodhimin e energjive të rinovueshme, që është zgjidhja për të luftuar ndryshimet klimatike. Rigela Gegprifti, Drejtore e Përgjithshme, Devoll Hydropower Sh.A. thotë se […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of