Treguesit demografikë-2019

17/02/2020 10:48 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintRritja e popullsisë së Shqipërisë po shkon drejt shuarjes, teksa shtesa natyrore, në pikiatë. Vitin e kaluar shënoi rënie me 7.1% në raport me 2018. Të dhënat e fundit të INSTAT tregojnë se gjatë vitit 2019, shtesa natyrore që mat diferencën midis lindjeve dhe vdekjeve, ishte vetëm 6624 persona. Një vit më parë, shtesa natyrore ishte 7130 persona, ndërsa në vitin 1990, shtesa natyrore ishte 64 mijë persona në vit, ose gati 10 herë më e lartë se në vitin […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of