Trump pritet të vonojë tarifat për automjetet e importuara evropiane

12/11/2019 9:21 AM 0 komente

Administrata Trump mund të ndryshojë vendimin nëse të ulë tarifat për automobilët evropianë pasi përpjekjet e automobilistëve gjermanë për të nxjerrë në pah investimet e tyre të reja kanë ndihmuar në bisedime, sipas burimeve të njohur me diskutimet e Shtëpisë së Bardhë.

Në maj, Presidenti Donald Trump i dha vetes një afat në mesit të nëntorit për të vendosur nëse do të vendosë taksat për makinat dhe pjesët e automjeteve nga Bashkimi Evropian.

BE asokohe kërcënoi të hakmerret me tarifat mbi 39 miliardë dollarë të mallrave amerikane nëse presidenti kryente kërcënimin e tij.

Trump pritet të zgjasë përsëri afatin e kësaj jave, sipas njerëzve të njohur me bisedat por presidenti ende nuk ka marrë një vendim përfundimtar.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of