Turizmi, si motor i rritjes!

20/01/2020 12:41 PM 1 koment

Turizmi ka qenë sektori me ecurinë më pozitive e të qëndrueshme në ekonominë shqiptare, të paktën për tre vitet e fundit. Madje në 9 muajt e 2019-s, ai ka qenë faktori kryesor që ka mbajtur në këmbë vendin, teksa projektet e mëdha shkuan drejt fundit, moti i thatë nuk favorizoi prodhimin e energjisë dhe ndërtimi filloi të vuajë pasojat e mbi-ofertës. Të dhënat e INSTAT treguan se në tremujorin e tretë të vitit 2019, grupi “Tregtia, Transporti, Akomodimi dhe shërbimi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hans-Georg Nielsen Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Hans-Georg Nielsen
Guest
Hans-Georg Nielsen

Interesting and realistic article, no doubt. Having had 4 apartments for rent in Kanina – see amantia.dk – since 2007, my impression based on bookings in 2020 is that 2020 will be at the same level as in 2019 – which really was the best year ever for me. The reason is a combination of better private and to some extent public promotion and at the same time increased – although slowly – world wide knowledge about what Albania has to offer. So looking at the Kanina, Vlora and the Vlora region I expect that a discussion about beginning signs… Read more »