Turqi/ Inflacioni pritet të arrijë në 9.9% në fund të tetorit

23/10/2017 11:39 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintSipas anketës mujore të bankave qendrore të bizneseve dhe analistëve, parashikohet që inflacioni në Turqi të rritet nga 9.72% në muajin shtator në 9.89% në fund të muajit tetor. Të dhënat më të fundit treguan se inflacioni vjetor i çmimeve të konsumit në vend u përshpejtua nga 10.68% në gusht në 11.2% në muajin shtator. Qeveria turke pret që inflacioni të bjerë nga 9.5% e këtij viti në 7% gjatë vitit të ardhshëm dhe në 5% deri në vitin 2020, […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of