Turqi: Sektori i turizmit drejt një sezoni të vështirë

23/06/2015 10:47 AM 0 komente

Sektori i turizmit të Turqisë po kalon një sezon të vështirë për shkak të rënies në prurjet turistike ruse dhe evropiane, si dhe kushteve të një moti të ftohtë, referojnë përfaqësuesit e turizmit, ndërsa ankohen për mbështetjen e dobët nga zyrtarët e qeverisë.

Normat e fjetjeve në hotel kanë qenë në rënie për shkak të një reduktimi të numrit të turistëve rusë dhe evropianë, muajit të shenjtë të Ramazanit, gjatë së cilit shumë turistë vendas preferojnë të qëndrojnë në shtëpi, dhe vazhdimësisë së një stine të ftohtë.

“Ne kemi regjistruar 300,000 turistë më pak në bregdetin mesdhetar të Antalias në krahasim me vitin e kaluar, ‘tha kreu i TÜROFED Osman Ayık.

Ky është gjithashtu rasti për krahinat e Egjeut, sipas përfaqësuesve të sektorit. Rrethi Egjeut e Bodrum priti 12 për qind më pak turistë në maj në krahasim me të njëjtin muaj në vitin 2014.

Norma e shfrytëzimit të hotelve është rreth 80 për qind në Stamboll, por rreth 70 për qind në zonat bregdetare, sipas përfaqësuesve të sektorit.
“Numri i turistëve italianë që vizituan Stambollin në pesë muajt e parë të vitit ka rënë nga 17 për qind nga viti i kaluar, turistët rusë me 16 për qind dhe turistët spanjolle me 8 për qind. Megjithatë numri i turistëve iranianë, u rrit me 35 për qind në pesë muajt e parë të vitit, krahasuar me të njëjtën periudhë 2014, ‘tha Presidenti Small Hotels Association Ömer Faruk Boyacı. Hurriyetdailyneës

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of