TVSH 6% nxori në pah vështirësitë e blegtorisë

24/06/2019 2:12 PM 0 komente

Në fund të muajit mars, bujqit dhe blegtorët, kryesisht nga zona e Myzeqesë, dolën në protestë duke bllokuar rrugët nacionale dhe duke flakur produktet. Shkak i këtij acarimi u bë ndryshimi i skemës së TVSH-së, ku Tatimi mbi Vlerën e Shtuar në shitje u ul në 6% nga 20%. Të parët që e ndien këtë ishin blegtorët që rrisnin bagëti për qumësht. Agropërpunuesit, të cilët po përballeshin me pagesa të larta të TVSH-së, po ushtronin presion që fermeri të ulte […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of