Editorial

Jeta me COVID!

Pandemisë nuk po i duket fundi. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi së fundi se infektimet me koronavirus po rriten sërish nëpër Europë, sidomos atë Lindore, që ka pasur…

Nr: 1003 monitor 1003 Abonohuni

Si po ndikon rritja e çmimeve te bizneset eksportuese?

Shtrenjtimi i çmimeve në muajt e fundit po rrit kostot për bizneset eksportuese shqiptare. Xhevit Hysenaj, sipërmarrës në industrinë e bimëve medicinale dhe aromatike, thotë për “Monitor Brief Insight” se rritja e kostove është e ndjeshme sidomos për shërbimet e transportit.

Te Fundit nga Koronavirus

Njerëzit me sistem imunitar të dobët mund të kenë nevojë për dozën e katërt të vaksinës Covid-19

Njerëzit me probleme të caktuara shëndetësore ose me një sistem imunitar të dobët, mund të kenë nevojë të marrin një dozë të katërt të vaksinës Covid-19,…


Vaksinat AstraZeneca dhe Pfizer lidhen me efekte të reja anësore, por infektimi me Covid-19 mbetet më i rrezikshëm

Vaksinat nga AstraZeneca dhe Pfizer janë lidhur me efekte të reja anësore të rralla, por potencialisht serioze. Megjithatë, ekspertët…

26/10/2021 3:46 PM

Studimi/ Njerëzit e pavaksinuar ka të ngjarë të infektohen me Covid-19 mesatarisht çdo 16 muaj

Për sa kohë do të zgjasë imuniteti natyror pas infektimit me Covid-19? Mund të mos jetë aq gjatë sa…

25/10/2021 4:01 PM

EMA po shqyrton autorizimin e pilulës Merck kundër Covid-19

Agjencia Europiane e Barnave njoftoi se ka "filluar një rishikim të përshpejtuar të ilaçit antiviral oral molnupiravir" kundër COVID-19…

25/10/2021 2:05 PM

Kosova

Pensionistët në Kosovë do të marrin 100 euro shtesë në nëntor, dyfishohen edhe pagesat për skemat sociale

Përfituesit e skemave pensionale nё muajin nëntor do tё përfitojnë nga 100 euro shtesë mbi pensionin e rregullt dhe shtesën aktuale. Kurse, përfituesit e skemave sociale…


Rritja e çmimeve në Kosovë, Kurti premton pako masash për të ndihmuar qytetarët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për rritjen e çmimeve me të cilat po përballën qytetarët ditëve të…

26/10/2021 3:00 PM

Pas shtrenjtimit të çmimeve, kërkohet rritja e pagës minimale në Kosovë

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka bërë thirrje që të rritet paga minimale në vend, duke treguar…

26/10/2021 1:45 PM

Kosova nënshkruan marrëveshje me BB, 47 mln euro për reformën në ndihmat sociale

Ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori i Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci, kanë nënshkruar marrëveshjen e financimit…

26/10/2021 12:18 PM

Europa

Gjermania ul parashikimet për ekonominë, shkak problemet me furnizimin dhe rritjen e çmimeve të energjisë

Qeveria gjermane uli parashikimin e rritjes ekonomike për këtë vit, në 2.6%, por rriti parashikimin për vitin e ardhshëm në 4.1%, duke qenë se pengesat e…


Aeroporti më i ngarkuar britanik humb 3.4 mld paund, trafiku ajror mund të mos kthehet në normalitet deri në vitin 2026

Aeroporti më i ngarkuar në Britani ka pësuar një humbje prej 3.4 miliardë paund që nga fillimi i pandemisë.…

26/10/2021 12:33 PM

Lira turke shënon një tjetër rekord negativ pas dëbimit të ambasadorëve

Lira turke shënoi një tjetër rekord negativ si pasojë e dëbimit të urdhëruar nga presidenti Recep Tayyip Erdogan të…

25/10/2021 2:38 PM

Pse Londra nuk është më bursa e botës

Nëse do të konsiderojmë dy eksportet më të mëdha britanike, fushën e kinemasë dhe financat, viti 2005 ishte tejet…

23/10/2021 10:00 PM

Rajoni

Ekonomia bullgare do të rimëkëmbet më ngadalë në krahasim me nivelet globale 

Ekonomia bullgare parashikohet të rritet me një ritëm më të ngadaltë se ajo globale, konkretisht me 3.5% në vitin 2021, dhe 3.8% në 2022. Megjithatë, në…


Kroaci/ Banka qendrore rrit në 8.5% parashikimin e ekonomisë 

Banka Qendrore e Kroacisë ka ngritur parashikimin për rritjen e Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) të vendit në vitin…

26/10/2021 3:35 PM

Serbia dhe Hungaria përurojnë lidhjen ndërkufitare të gazit natyror 

Serbia dhe Hungaria hapën zyrtarisht një ndërlidhje ndërkufitare për të lejuar kalimin e gazit natyror përmes tubacionit TurkStream të…

25/10/2021 1:42 PM

Pse udhëheqësit e BE-së nuk japin afat për anëtarësimin e Ballkanit në BE

Udhëheqësit e BE-së refuzuan të përcaktojnë një afat për anëtarësimin e kombeve të Ballkanit Perëndimor në BE, pavarësisht se…

23/10/2021 10:02 PM

Te Tjera nga Bota

Pse rritja e inflacionit po vë në rrezik çmimet globale të pronave

Çmimet globale të pronave janë rritur ndjeshëm për më shumë se një dekadë, të nxitura nga normat e ulëta të interesit, por çfarë ndodh kur kostot…


FMN: Ekonomia afgane do të tkurret deri 30% këtë vit, ndikim te fqinjët, Turqi e Europë

Problemet ekonomike të Afganistanit mund të nxisin një krizë refugjatësh që do të ndikojë të fqinjët, në Turqi dhe…

20/10/2021 12:40 PM

Ekonomia e Kinës rritet 4.9% në tremujorin e tretë, ngadalësohet rimëkëmbja

Ekonomia e Kinës u rrit me 4.9% në tremujorin e tretë, nga korriku deri në shtator, në krahasim me…

18/10/2021 3:11 PM

Shoqëritë që keqtrajtojnë gratë, janë më të varfra dhe më pak të qëndrueshme

Kostoja e mizogjinisë. Shtypja e grave nuk dëmton vetëm gratë, por edhe burrat, shkruan The Economist   “Një grua…

08/10/2021 10:00 PM

Makina

Tesla Model 3, automjeti i parë elektrik më i shitur në Europë, në shtator

Tesla Model 3 është makina e parë tërësisht elektrike që rezulton automjeti më i shitur në Europë. Megjithatë, kjo është në bazë mujore dhe dërgesat e…


MUNDJE NË BALTË

Ende ka debat nëse Defender i vjetër ishte më i mirë apo nëse i riu është në gjendje të…

30/09/2021 12:05 PM

MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo…

15/09/2021 1:04 PM

AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

Teknologji

Tre parqe diellore inovative në botë

Prodhimi i energjisë diellore u rrit me 22% në vitin 2019 dhe sot është burimi i energjisë elektrike më ekonomik në histori – sipas Agjencisë Ndërkombëtare…


Apple, sërish marka më e fortë në botë

Me vlerë 408,251 miliardë dollarë, Apple është marka më e fortë në botë. Ky është përfundimi i studimit të…

22/10/2021 3:34 PM

Netflix vlerëson se Squid Game do të vlejë gati 900 mln dollarë

Netflix vlerëson se seriali i famshëm Squid Game do të krijojë thuajse 900 milionë dollarë në vlerë për kompaninë,…

20/10/2021 12:41 PM

Facebook, 10 mijë vende të reja pune në BE në 5 vitet e ardhshme

Facebook do të investojë në Europë, duke krijuar 10 mijë vende të reja pune në pesë vitet e ardhshme,…

18/10/2021 5:38 PM

Menaxhim

20 rregulla mbi suksesin që ndoshta nuk i dini

Ajo që mund të duket sukses për një person, ndryshon shumë nga një tjetër. Në mungesë të krijimit të përkufizimeve tona për suksesin, ne shpesh marrim…


Elon Musk, më i pasuri i të gjitha kohërave në planet

Java e kaluar nisi mbarë për Elon Musk. Aksionet e Tesla kapën majat, pasi Hertz njoftoi se dëshiron të…

26/10/2021 4:02 PM

“Kolegët toksikë”, cilët janë dhe si t’i njohim ata

Shpesh njerëzit vuajnë nga ankthi apo pagjumësia e shkaktuar nga puna. Megjithatë, vuajtje të tilla shpesh i shkaktojnë të…

22/10/2021 2:40 PM

13 rregullat e Colin Powell për suksesin dhe udhëheqjen

Colin Powell, 84 vjeç, sekretari i parë i Shtetit me ngjyrë në SHBA, u largua nga jeta të hënën…

19/10/2021 5:40 PM

Sport

Forbes / 10 basketbollistët më të paguar në NBA

Rriten emocionet për fillimin e sezonit të NBA 2021-22, mbrëmjen e së mërkurës javën tjetër. Me këtë rast, Forbes përpiloi klasifikimin e 10 basketbollistëve më të…


Dy klubet e Manchester kryesojnë renditjen e klubeve me vlerën më të lartë të transferimit

Dy gjigantët e Premier League të qytetit të Manchester-it kryesojnë klasifikimin e klubeve europiane për vlerën më të lartë…

08/10/2021 6:37 PM

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester…

22/09/2021 5:21 PM

Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Life Style

Galeritë Uffizi vlerësohen “Muzeu më i mirë në botë” nga revista britanike “Timeout”

Firence është e mrekullueshme. Djep i Rilindjes Italiane, qyteti është një koncentrat i artit, kulturës dhe historisë, në një sasi të tillë që është e vështirë…


Sipërfaqja e Tokës, sa shumë e kanë ndryshuar njerëzit!

Sipas një studimi, 14.6% e sipërfaqes së Tokës në botë është ndryshuar nga njeriu Kjo është e barabartë me…

20/10/2021 3:13 PM

Studimi i ri / 20 qytetet më të qeta në botë

Kur na duhet të zgjedhim një vend të ri për të jetuar janë disa faktorët që marrim në konsideratë.…

12/10/2021 5:30 PM

Shëtitje në parkun e Chișinău, Moldavi, ku lulëzojnë dashuria dhe poezia

Chișinău është kryeqyteti i Republikës së Moldavisë, qendra kryesore dhe ekonomike e vendit, nyje për transportin dhe industrinë. Por…

06/10/2021 3:30 PM