Ulet prodhimi i energjisë, lulëzojnë tregtuesit

21/09/2020 11:18 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint 2019-a ishte një vit i vështirë për prodhimin e energjisë, i ndikuar nga moti i thatë, ndryshe nga 2018-a. Sipas të dhënave të INSTAT, prodhimi neto vendas i energjisë elektrike në këtë periudhë arriti vlerën 5.208 GWh nga 8.552 GWh energji të prodhuar në vitin 2018, duke shënuar një ulje me 39,1%. Ky prodhim u realizua nga hidrocentralet publike në masën 57,2%, nga hidrocentralet private dhe koncesionare në masën 42,3% dhe nga të tjerë prodhues (energji e rinovueshme) në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of