Vaksinat ulin transmetimin e Covid-19 në familje deri në 50%

29/04/2021 11:10 AM 0 komente

Vaksinat COVID-19 të përdorura në Angli mund të ulin transmetimin e koronavirusit në familje deri në 50%, treguan të dhënat e Shëndeti Publik në Angli (PHE), përveç mbrojtjes që ofrojnë dozat kundër infeksionit simptomatik.

Studimi ofron një pasqyrë mbi një nga të panjohurat më të mëdha mbi vaksinat COVID-19, shkallën në të cilën ato parandalojnë transmetimin e koronavirusit dhe mund të kenë ndikim mbi çështjen për të cilën Kryeministrin Boris Johnson planifikon t’i japë fund bllokimit të Anglisë në qershor.

“Ne tashmë e dimë që vaksinat shpëtojnë jetë dhe ky studim është me të dhënat më gjithëpërfshirëse të botës reale që tregojnë se ato gjithashtu ndërpresin transmetimin e këtij virusi vdekjeprurës”, tha Ministri i shëndetësisë Matt Hancock.

Studimi i ri tregoi se njerëzit që u infektuan me koronavirus tre javë pasi morën një dozë të vaksinës Pfizer (PFE.N) ose AstraZeneca (AZN.L) kishin midis 38% deri 49% më pak të ngjarë ta transmetonin atë tek familjarët e tyre në shtëpi në krahasim me ata që ishin të pavaksinuar.

Dozat gjithashtu ndalojnë që një person i vaksinuar të zhvillojë infeksion simptomatik, duke zvogëluar rrezikun me rreth 60% deri në 65% nga katër javë pas një doze të secilës vaksinë.

“Edhe pse këto të dhëna janë shumë inkurajuese, është me të vërtetë e rëndësishme që të vazhdoni të veproni sikur ta keni ende virusin”, tha Mary Ramsay, shefe e imunizimit në PHE.

Studimi përfshiu mbi 57,000 kontakte nga 24,000 familje në të cilat kishte një rast të konfirmuar, tha PHE, krahasuar me gati 1 milion kontakte të rasteve të pavaksinuara.

Britania ka një nga shpërndarjet më të shpejta të vaksinave COVID-19 në botë, me mbi 33.8 milionë doza të para të dhëna dhe një e katërta e të rriturve i kanë marrë të dyja dozat.

Kjo ka gjeneruar të dhëna të botës reale se si Pfizer dhe AstraZeneca punojnë jashtë mjedisit të provave klinike, dhe në fillim të këtij muaji PHE tha se shpërndarja kishte parandaluar mbi 10,000 vdekje të njerëzve të moshës 60 vjeç e lart deri në fund të Marsit./Reuters

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of