Heqja e tarifave doganore, vetëm mbi baza reciproke

Deklarata e kryeministrit Edi Rama për heqje të njëanshme të tarifave doganore me Kosovën ka krijuar pakënaqësi tek përfaqësuesit e bizneseve prodhuese. Arben Shkodra, Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve Shqiptarë, thotë në “Monitor Brief Insight” se vendime të tilla duhen marrë bazuar në…

Kosova

“Elektrosever” merr licencën për furnizimin e veriut me energji elektrike

Është aprovuar licenca për furnizim me energji elektrike për “Elektrosever” për katër komunat veriore. Kjo licencë pesëvjeçare u aprovua në mbledhjen e sotme të bordit të…


Publikohet udhëzimi për çmimet e karburanteve, sa do të fitojnë naftëtarët në Kosovë 

Qeveria e Kosovës ka publikuar Udhëzimin Administrativ për rregullimin e çmimeve të naftës. Sipas këtij udhëzimi administrativ, çmimi për…

24/06/2022 3:59 PM

Kosovës i thellohet deficiti tregtar, brenda një viti rritet rreth 20 për qind

Kosovës i është thelluar edhe më shumë deficiti tregtar. Sipas Agjencisë së Statistikave gjatë muajit maj krahasuar me periudhën…

23/06/2022 5:30 PM

Qeveria e Kosovës merr vendim për rregullimin e çmimit të naftës

Qeveria e Kosovës ka miratuar udhëzimin administrativ për rregullimin e çmimeve të derivateve të naftës dhe karburanteve të ripërtëritshme…

22/06/2022 12:39 PM

Europa

E mbrojtur, por jo mjaftueshëm

Kina po përpiqet të mbrojë ekonominë e saj nga trysnia perëndimore. Rezultatet janë të ndryshme, shkruan The Economist   Në një mesazh për inxhinierët dhe studiuesit…


Gjermania mund të racionojë gazin për shkak të ndërprerjes së furnizimeve nga Rusia

Gjermania ka bërë një hap më shumë drejt racionimit të gazit pas një rënieje drastike të furnizimeve nga Rusia,…

24/06/2022 12:13 PM

Zgjerimi i rrezikshëm i BE-së drejt Rusisë

Liderët e Bashkimit Europian janë gati të hapin një epokë të re për zgjerimin e bllokut drejt lindjes, duke…

24/06/2022 10:00 AM

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar po rritet me ritmin më të shpejtë në 40 vjet

Çmimet po vazhdojnë të rriten me ritmin më të shpejtë në 40 vjet, për shkak të shtimit të kostove…

23/06/2022 10:56 AM

Rajoni

Marrëveshja e gazit e Serbisë me Putinin ka krijuar një problem të ri për Europën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, njoftoi se vendi i tij kishte rënë dakord për të lidhur një marrëveshje të re trevjeçare për furnizimin me gaz, me…


Fitimet e bankave mbetën të qëndrueshme në Rumani 

Fitimet totale neto të sistemit bankar të Rumanisë u rritën me 3.6% në bazë vjetore, në 1.95 miliardë RON…

23/06/2022 2:25 PM

Bosnjë-Hercegovinë/ Zgjatet marrëveshja e gazit me Gazprom deri në fund të vitit 2022 

Importuesi kryesor i gazit në Bosnjë, Energoinvest, tha se ka zgjatur një marrëveshje për furnizimin me gaz me kompaninë…

22/06/2022 3:30 PM

Serbi, Paysend investon në Qendrën e re Europiane të Teknologjisë

Paysend, një kompani financiare-teknologjike globale me 7 milionë klientë, njoftoi se kishte hapur Qendrën e re Europiane të Teknologjisë,…

18/06/2022 10:12 PM

Të Tjera nga Bota

Biden i kërkoi Kongresit pezullim tremujor për taksën e gazit për të ndihmuar në uljen e çmimeve rekord

Presidenti i SHBA, Joe Biden, i bëri thirrje Kongresit të mërkurën të miratojë një pezullim tremujor të taksës federale të benzinës për të ndihmuar në uljen…


Nafta bie me më shumë se 5 dollarë për fuçi ndërsa pritet që Biden të ulë koston e karburantit në SHBA

Çmimet e naftës ranë me më shumë se 5 dollarë për fuçi të mërkurën, mes një nxitje të presidentit…

22/06/2022 11:07 AM

Lufta në Ukrainë, Rusia është bërë furnizuesi më i madh i Kinës për naftë

Rusia është bërë furnizuesi më i madh i Kinës për naftë, pasi i ka shitur Pekinit naftë të papërpunuar…

21/06/2022 11:25 AM

Lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite, paralajmëron shefi i NATO-s

Perëndimi duhet të përgatitet që të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në një luftë që mund të zgjasë me vite,…

20/06/2022 10:58 AM

Të Fundit nga Koronavirus

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e Shqipërisë” i cili u mbështet me 16.8…


Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të…

25/05/2022 4:21 PM

Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat…

11/05/2022 11:12 AM

OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

Makina

General Motors po përdor Inteligjencën Artificiale për të shpejtuar kontrollin e makinave

General Motors po përfshin Inteligjencën Artificiale në procesin e kontrollit të makinave. Shtëpia automobilistike po bën “një investim strategjik”, në bashkëpunim me startup-in izraelit UVeye, që…


Ferrari premton se elektrike do të thotë “më shumë makina unike”

Modelet elektrike dhe hibride duhet të përbëjnë 80% të shitjeve të Ferrari deri në vitin 2030, u deklaroi sot…

16/06/2022 3:30 PM

Tesla do të punësojë 500-600 punonjës në muaj në fabrikën gjermane Gruenheide

Tesla (TSLA.O) do të punësojë 500 deri në 600 persona në muaj për fabrikën e saj në Gruenheide dhe…

13/06/2022 5:46 PM

Makina diellore Lightyear 0, gati për prodhim

“Këtë muaj, gjashtë vite inovacion arritën majat”. Me këto fjalë, kompania startup holandeze Lightyear ngriti siparin e versionit final…

11/06/2022 8:17 AM

Art

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më të rëndësishëm të artit vizual, post viteve…


Gentian Tabaku, një artist në kërkim të hapësirës së humbur

Ka një ide të gabuar se skulptura është një nga gjinitë e artit vizual të vendit tonë, e cila…

04/06/2022 10:20 PM

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në…

21/05/2022 10:21 AM

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Teknologji

Netflix pushon nga puna edhe 300 punonjës, ndërkohë që rritja e të ardhurave ngadalësohet

Netflix pushoi rreth 300 punonjës të tjerë në të gjithë kompaninë. Shkurtimet, të cilat përfaqësojnë rreth 3% të totalit të punonjësve, vijnë një muaj pasi shoqëria…


Nga viti 2023, një e treta e smartphone-ve me sistem Android do të jenë në rrezik

Në shtator të vitit të ardhshëm, thuajse një e treta e smartphone-ve me sistem operativ Android do të jenë…

23/06/2022 5:11 PM

Parashikimi i Ericsson, abonimet 5G do të kapërcejnë 1 miliardëshin në vitin 2022

Prodhuesi suedez i pajisjeve të telekomunikacionit Ericsson deklaroi sot se parashikon që numri i përdoruesve në botë të telefonisë së…

21/06/2022 2:14 PM

Raporti i Kantar BrandZ / Apple, marka më e vlefshme në botë për vitin 2022

Vlera e përgjithshme e 100 markave më të vlefshme në botë u rrit me 23%, duke arritur në 8,7…

20/06/2022 10:00 AM

Menaxhim

Arsyeja e vërtetë pse drejtuesit toksikë vazhdojnë të promovohen

Kur psikologia organizative Mary-Clare Race studioi çrregullimet e personalitetit në punë, ajo arriti në një përfundim befasues: në shumicën e rasteve, drejtuesit toksikë nuk bëjnë përpara…


Zakone njëminutëshe që mund të rrisin produktivitetin tuaj me 100%

Zakonet e vogla kërkojnë motivim dhe përpjekje minimale për t'u realizuar. Gradualisht, këto zakone të vogla do të krijojnë…

23/06/2022 12:00 PM

Pengjet në karrierë? Ja çfarë punonjësit do të dëshironin të kishin bërë ndryshe

Profesionistët nga të gjitha brezat dhe llojet e industrive kanë pengje të ndryshme për karrierat e tyre, por disa…

22/06/2022 10:20 AM

5 teoritë e lidershipit që duhet t’i dijë çdo drejtues 

Lidershipi është edhe art, edhe shkencë. Megjithëse asgjë nuk i afrohet përmirësimit të aftësive tuaja të lidershipit në praktikë,…

21/06/2022 11:12 AM

Sport

Real Madrid ndryshon sponsorin nga Audi te BMW

Zhvillim historik për Real Madridin. Pas thuajse 20 vjetësh, Audi nuk do të jetë më një prej sponsorëve kryesorë të klubit madrilen. Kontrata mes Blancos dhe…


Kupa e Botës e Futbollit do t’i sjellë deri në 17 mld $ ekonomisë së Katarit

Katari parashikon se Kampionati Botëror i Futbollit, që do të nisë në nëntor, do t’i sjellë deri në 17…

22/06/2022 4:13 PM

FIFA do të mbrojë lojtarët e huaj të prekur nga konflikti në Ukrainë

Organi i qeverisë botërore të futbollit, FIFA, vendosi të mbrojë lojtarët e huaj të prekur nga konflikti në Ukrainë,…

21/06/2022 5:31 PM

3 shtete do të mirëpresin Kupën e Botës 2026

Botërori i Futbollit për Meshkuj në vitin 2022 në Katar nuk ka nisur ende, por vëmendja tashmë është zhvendosur…

17/06/2022 10:33 AM

Life Style

Ura e re e varur e Gjeorgjisë në formë diamanti nuk është për ata që frikësohen shpejt

Atraksioni i ri turistik i Gjeorgjisë, 240 metra i gjatë, mund të rezervohet vetëm për ata që janë të gatshëm për të përjetuar emocione ekstreme. Ura…


Vjena rifiton titullin e “qytetit ku jetohet më mirë” në botë

Sipas një raporti të përvitshëm të “The Economist”, kryeqyteti austriak, Vjena, kryeson sërish në raportin e qyteteve ku jetohet…

23/06/2022 1:34 PM

Cilat janë qytetet me më shumë ditë me diell në Europë?

Vera ka mbërritur, por, në shumë vende kjo nuk garanton domosdoshmërisht rrezet e diellit. Kjo është arsyeja pse këtu…

23/06/2022 11:00 AM

Periudha më e mirë për të vizituar qytetin më të bukur të Meksikës

Qyteti më i bukur i Meksikës ka shumë për të ofruar, duke përfshirë evente, festivale dhe festa të ndryshme…

22/06/2022 11:00 AM