Vendet e varfra, në vështirësi me borxhin, luftojnë për të marrë ndihmë

22/03/2021 12:52 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Mosshlyerja e borxheve. Përpjekjet e reja për pushtet midis huadhënësve po ndërlikojnë negociatat, shkruan The Economist   Në mëngjesin e 13 nëntorit të vitit të kaluar, nënkryetari i Zambias i tha Parlamentit, “Ky vend nuk do të shpallë falimentim”. Disa orë më vonë, ndodhi e pashmangshmja. Pasi shkatërroi marrëdhëniet me FMN-në, nuk arriti të siguronte të dhëna të qarta mbi huazimin nga Kina dhe nuk arriti të fitonte një shtyrje afati nga zotëruesit e bonove, Zambia humbi një afat […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of