Xstrata-Anglo American, nje shkrirje jo pa pengesa

30/06/2009 12:00 AM 0 komente

Marrëveshja ndërmjet dy grupeve të mëdha botërore minerare, Xstrata e Anglo American duket si skenar i përsëritur tashmë në financat botërore. Një industri që tashmë po vuan prej 1 viti rënien drastike të kërkesës dhe të zhvlerësimit në Bursat ndërkombëtare. Shkrirja aktuale ndërmjet anglo-zviceranes do të mund të sillte në “jetë” një nga kolosët kryesorë në botë të minierave, në gjendje për të konkurruar me gjigantë të kalibrit si Rio, Bhp dhe braziliania Vale. Sot Anglo ka një kapital prej […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of