Italia fton Poloninë në Partinë Anti-BE

18/01/2019 10:07 AM 0 komente

Kur Matteo Salvini u drejtua në një Varshavë në fillim të janarit për të ofruar një pakt populist për partinë qeverisëse të Polonisë, zëvendëskryeministri i Italisë nuk kishte vetëm një zgjedhje, por dy në mendjen e tij. Si kreu i Lidhjes Euroskeptike, ai donte të krijonte një aleancë të madhe të forcave nacionaliste, të bashkuara me Brukselin, përpara një vote të Parlamentit Europian në maj. Por nëse partia e tij kundër migracionit arrin një dialog të fortë atje, ai gjithashtu mund të nxisë për një zgjedhje të parakohshme në vend, duke i dhënë fund qeverisë aktuale të koalicionit dhe duke synuar sigurimin e zyrës së kryeministrit për vete.

Gjatë vizitës së tij më 9 janar në kryeqytetin polak, Salvini u përpoq ta shiste aleancën e tij të propozuar tek Jaroslaw Kaczynski, kreu i partisë qeverisëse të Drejtësisë dhe Drejtësisë, si “një pakt për Evropën i modeluar në atë midis Lidhjes dhe Lëvizjes pesë Yje, partia me të cilën qeveris me të në Romë. Në të gjithë Bashkimin Europian, zyrtarët e Lidhjes kanë përfshirë udhëheqës duke përfshirë Marine Le Pen të Francës, Alice Weidel të Gjermanisë të partisë AfD, shefi i demokratëve të Suedisë Jimmie Akesson dhe Geert Wilders në Holandë, sipas një anëtari të qeverisë të Lidhjes, i cili nuk pranoi të quhej strategji diskutimi. Kryeministri hungarez Viktor Orban, një kapiten tjetër i nacionalistëve të ringjallur të Europës që Salvini e ka takuar, e përshëndeti atë si një “hero” pas vizitës së Varshavës dhe u tha gazetarëve se ardhja e një “boshti italiano-polak” do të ishte “një nga gjërat më të mira për të filluar vitin.”

Por nacionalistët vënë sovranitetin kombëtar në radhë të parë dhe ata në Evropë nuk janë të gatshëm të bien në përputhje me premtimin e Salvinit për “Itali të Parë” si Trumpi. Aleatët e tij polakë i dhanë atij një pritje të vakët, duke arritur vetëm atë që ai e quajti fillimin e një dialogu. Presidenti rus Vladimir Putin, të cilin Salvini e lavdëron rregullisht, është një pikë e veçantë. Kaczynski fajëson Rusinë për aksidentin ajror të vitit 2010 që vrau vëllanë e tij binjak, Lech, presidentin polak në atë kohë.

“Edhe nëse Salvini arrin vetëm një aleancë sipërfaqësore me shifra të tilla të kundërta si Kaczynski, Orban dhe Le Pen, pamja e thjeshtë e një uniteti të tillë në zgjedhjet parlamentare evropiane mund të jetë e mjaftueshme për ta ndihmuar atë të konsolidojë qeverinë e Italisë. Salvini do të përfitojë nga një fitore e madhe,” thotë Franco Pavoncello, profesor i shkencave politike dhe president i Universitetit John Cabot në Romë. “Ambicia e tij për t’u bërë kryeministër do të jetë e vështirë të përmbajë.”

*Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of