Jeni duke lexuar në: Rajoni

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Bullgari, prodhuesi kinez Alfa Bus (autobusët elektrikë) shfaq interes

Prodhuesi i parë kinez, i certifikuar i autobusëve elektrikë nga BE-ja Alfa Bus, vizitoi Bullgarinë me ftesë të ministrit të Ekonomisë, Emil Karanikolov. Të dyja palët diskutuan në detaje mundësitë…

Serbi/ Minierat me jone litiumi, më të mëdhatë në Europë

Minierat me jone litiumi në Serbi janë vlerësuar si më të mëdhatë në Europë dhe oreksi i pangopshëm për bateri litiumi ka bërë që grupi Rio Tinto të kryejë një…

Recesioni europian? Kompanitë kroate drejt tregjeve aziatike dhe atyre afrikane

Siç shkruan Adriano Milovan për Novac, eksportuesit kryesorë kroatë po ndjekin me vëmendje të madhe shenjat e ngadalësimit në ekonominë europiane, veçanërisht atë gjermane dhe italiane, dhe po përgatiten për…

Maqedoni e Veriut/ Ulet TVSH-ja për makinat e reja dhe të përdorura

Tatimi i vlerës së shtuar për automjetet e importuara mund të ulet nga 18 në nën 5%, por vetëm për një periudhë të kufizuar. Kjo u konfirmua nga qeveria sot…

Turqi/ Eksporti i makinerive arriti në 11,6 miliardë dollarë në 8 muaj

Kreu i unionit të eksportuesve të makinerive, Kutllu Karaveliollu (Kutlu Karaveliğlu) në një komunikatë me shkrim bëri të ditur se vendi ku sektori turk i makinerive dhe pajisjeve mekanike ka…

Maqedoni e Veriut/ Ende në pritje për rritjen e pagesës minimale

Sa do të jetë dhe kur mund të pritet rritje e paralajmëruar e pagës minimale, mbetet sekret për opinionin. Bisedimet që Qeveria i zhvillon me punëdhënësit, sindikatat dhe Odat edhe…

Rumania do të hapë tenderin 700 mln euro për terminalin e ri të aeroportit të Bukureshtit

Rumania do të nisë një tender për një kontratë 700 milion euro (772 milion dollarë) për ndërtimin e një terminali të ri në Aeroportin Ndërkombëtar Henri Coanda të Bukureshtit, tha…

Serbi/ Konsorciumi Bechtel-Enka, ofertuesi i vetëm për projektin e ndërtimit të rrugës

Bechtel-Enka, një konsorcium amerikano-turk, është ofertuesi i vetëm për projektin e ndërtimit të një rruge prej 112.5 kilometrash (70 milje) në Serbi. Në këtë projekt, qeveria serbe është shprehur se…

Kroaci, garanci shtetërore për të mos mbyllur kantierin detar

Qeveria kroate tha se do të garantojë një kredi deri në 150 milionë kuna (23 milionë dollarë amerikanë) për të mos lejuar mbylljen e kantierit më të madh detar të…

Rajon / Bashkimi ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë në fushën e energjisë pritet të finalizohet në fund të 2019-s

Serbia dhe Hungaria pritet të bashkojnë bizneset në fushën e energjisë deri në fund të këtij viti, duke krijuar një lojtar të fortë rajonal, tha në një deklaratë për shtyp,…

VOSS Automobile planifikon ndërtimin e një fabrike të re në Europën Lindore

Ministria bullgare e Ekonomisë tha se u takua me përfaqësuesit gjermanë të kompanisë së prodhimit të pjesëve të makinave, VOSS Automotive, për të diskutuar planet e kompanisë për të ngritur…

Ekspertët bullgarë paralajmërojnë një krizë të re ekonomike

Ekspertët paralajmërojnë se një krizë ekonomike mund të përfshijë Bullgarinë. Ekonomia jonë po përjeton pasojat e para të ngadalësimit të ekonomisë globale: tkurrjen e eksporteve, prodhimit dhe investimeve. Edhe pse…

Serbi/ Sojaprotein mbështet ofertën e blerjes së Victoria Group

Kompania serbe e përpunimit të sojës blu, Sojaprotein, tha se bordi menaxhues i saj e mbështet plotësisht ofertën e blerjes të konglomeratit lokal agro-industrial Victoria Group. Oferta e parë e…

Maqedoni e Veriut/ Banka Ohridska nënshkruan marrëveshje 4 mln euro me BERZH

Huadhënësi maqedonas Banka Ohridska, pjesë e grupit bankar francez Societe Generale, tha se nënshkroi një marrëveshje 5-vjeçare me vlerë 4 milionë euro (4.4 milionë dollarë amerikanë) me Bankën Europiane për…

Bullgaria do të sigurojë grante për Serbinë, Malin e Zi, Armeninë dhe Gjeorgjinë

Bullgaria do të sigurojë 148,395 leva bullgare në formën e granteve për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Partneritetit Lindor për financimin e projekteve për zhvillimin e arsimit, integrimit social dhe…

Kroaci/ Inflacioni, në nivelin më të lartë të 8 muajve të fundit

Sipas të dhënave të publikuara nga Zyra e Statistikave Kroate, inflacioni i çmimeve të konsumit në Kroaci u rrit në nivelin më të lartë të 8 muajve të fundit. Indeksi…

BE siguron 363 mln euro Rumanisë për urën mbi Danub

Komisioni Evropian tha të hënën se po investon 363.3 milion euro (398.2 milion dollarë) për të ndërtuar një urë mbi Danubin në qytetin e Braila. Projekti duhet të përfundojë deri…

Turqi/ Numri i turistëve gjatë korrikut shënoi rritje me 16,67 për qind

Numri i të huajve që kanë vizituar Turqinë në muajin korrik është rritur me 16,67 për qind në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, ndërsa 24.693.886 vizitorë…