Jeni duke lexuar në: Bota

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Bullgari, depozitat e larta të kompanive, me norma negative interesi

Problemi i normave negative të interesit ndikon drejtpërdrejti negativisht në biznesin në vendit tonë. Mbi një vit, bankat e mëdha në Bullgari kanë pranuar depozitat e larta të kompanive kundrejt…

Bullgari, prodhuesi kinez Alfa Bus (autobusët elektrikë) shfaq interes

Prodhuesi i parë kinez, i certifikuar i autobusëve elektrikë nga BE-ja Alfa Bus, vizitoi Bullgarinë me ftesë të ministrit të Ekonomisë, Emil Karanikolov. Të dyja palët diskutuan në detaje mundësitë…

Serbi/ Minierat me jone litiumi, më të mëdhatë në Europë

Minierat me jone litiumi në Serbi janë vlerësuar si më të mëdhatë në Europë dhe oreksi i pangopshëm për bateri litiumi ka bërë që grupi Rio Tinto të kryejë një…

Recesioni europian? Kompanitë kroate drejt tregjeve aziatike dhe atyre afrikane

Siç shkruan Adriano Milovan për Novac, eksportuesit kryesorë kroatë po ndjekin me vëmendje të madhe shenjat e ngadalësimit në ekonominë europiane, veçanërisht atë gjermane dhe italiane, dhe po përgatiten për…

Punësimi në Europën Jugore më i mirë, por më i brishtë

Nevojiten më shumë reforma për t’u mbrojtur kundër një recesioni të mundshëm   Vital Almeida është në kërkim të punëtorëve. Shefi i Ciclo Fapril, një firmë që prodhon përbërës metalikë…

Maqedoni e Veriut/ Ulet TVSH-ja për makinat e reja dhe të përdorura

Tatimi i vlerës së shtuar për automjetet e importuara mund të ulet nga 18 në nën 5%, por vetëm për një periudhë të kufizuar. Kjo u konfirmua nga qeveria sot…

Brexit pa marrëveshje, Shitësit paralajmërojnë një mungesë tregu për fruta, perime dhe verë

Frutat, perimet dhe vera janë ndër produktet që ka të ngjarë të bëhen më të pakta dhe më të shtrenjta pas një skenari pa marrëveshje Brexit, sipas një varg paralajmërimesh…

Si Britania po paguan edhe 55 miliardë paund për skemën e PPP në Shëndetësi

Një e gjashta e buxhetit të NHS (Kujdesi shëndetësor shtetëror) do të shkojë për shlyerjen e borxheve nga politika e epokës Blair në Britani, sipas një raporti të fundit. Sakaq,…

Turqi/ Eksporti i makinerive arriti në 11,6 miliardë dollarë në 8 muaj

Kreu i unionit të eksportuesve të makinerive, Kutllu Karaveliollu (Kutlu Karaveliğlu) në një komunikatë me shkrim bëri të ditur se vendi ku sektori turk i makinerive dhe pajisjeve mekanike ka…

Draghi vendos ‘ingranazhet’ për nisjen e stimujve nga BQE

Mario Draghi është i përfshirë në një nga takimet më polemike të presidencës së tij të Bankës Qendrore Evropiane ndërsa përgatitet të risjellë përsëri stimujt monetarë, pavarësisht skepticizmit nga ekonomitë…

Katër skenare që Drama Brexit mund ta çojë Britaninë drejt një drame tjetër

Ku po shkon Brexit? Çfarë mund të bëjë Boris Johnson? Bloomberg ofron një parashikim, me disa rrugë të mundshme se çfarë pritet të ndodhë: Johnson arrin një marrëveshje Ndoshta kryeministri…

Maqedoni e Veriut/ Ende në pritje për rritjen e pagesës minimale

Sa do të jetë dhe kur mund të pritet rritje e paralajmëruar e pagës minimale, mbetet sekret për opinionin. Bisedimet që Qeveria i zhvillon me punëdhënësit, sindikatat dhe Odat edhe…

Kostoja globale e mospërshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike

Bota duhet të investojë 1.8 trilion dollarë deri në vitin 2030, për t'u përgatitur për efektet e ngrohjes globale. Një raport i ri sugjeron që pagesa tashmë mund të jetë…

Përqindja e apartamenteve të pashitura zvicerane, në nivelin më të lartë në 20 vjet

Në Zvicër, përqindja e apartamenteve të boshatisura dhe shtëpive familjare arriti në nivelin më të lartë në dy dekada këtë vit. Me vlerësimin e politikës së bankës qendrore në -0.75%,…

Raporti/ Barazia gjinore në sektorin energjetik do të arrihet në 2090

Ka një lajm të mirë por njëkohësisht zhgënjyes, për ata që shqetësohen për larminë gjinore në industrinë globale të energjisë, sipas një raporti të ri. Në anën pozitive, përfaqësimi i…

Rumania do të hapë tenderin 700 mln euro për terminalin e ri të aeroportit të Bukureshtit

Rumania do të nisë një tender për një kontratë 700 milion euro (772 milion dollarë) për ndërtimin e një terminali të ri në Aeroportin Ndërkombëtar Henri Coanda të Bukureshtit, tha…

Serbi/ Konsorciumi Bechtel-Enka, ofertuesi i vetëm për projektin e ndërtimit të rrugës

Bechtel-Enka, një konsorcium amerikano-turk, është ofertuesi i vetëm për projektin e ndërtimit të një rruge prej 112.5 kilometrash (70 milje) në Serbi. Në këtë projekt, qeveria serbe është shprehur se…

Draghi: Lehtësimi i BQE që do të testojë mbrojtjet globale të monedhës

Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi do të testojë qetësinë e krijuesve të politikave globale këtë javë. Lehtësimi monetar ndoshta do të ketë në qendër një ulje të normës…