Jeni duke lexuar në: Kosova

Abonohuni:

Zvicra heq Kosovën nga lista e karantinës

Zvicra ka hequr Kosovën nga lista e karantinës. Shtetet dhe zonat me një rrezik në rritje të infektimit përcaktohen në masat rregulluese Covid-19 në fushën e trafikut ndërkombëtar të udhëtarëve.…

COVID-19 në Kosovë: 46 raste të reja, 1 i vdekur dhe 101 të shëruar

Një person ka vdekur dhe 46 raste të reja me COVID-19 janë konfirmuar sot në Kosovë. Rezultatet kanë dalë nga 664 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve…

Dështon për herë të tretë votimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

Për herën e tretë ka dështuar votimi në lexim të parë i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike.   Partitë opozitare kanë kritikuar propozimin e Qeverisë, me PDK-në që ka thënë se…

Ekonomistët dhe Odat Ekonomike bëjnë thirrje: Votojeni  Projektligjin për rimëkëmbjen e Kosovës

Edhe sot në rend dite të seancës së Kuvendit është Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike nga pandemia COVID-19. Ky projektligji duhet të kalojë nëse votohet nga deputetët. E ndaj tyre me…

Nga viti i ardhshëm ulen tarifat për regjistrimin e automjeteve në Kosovë

Zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Sokol Havolli ka paralajmëruar ulje të çmimit për sigurimin e detyrueshëm të automjeteve (TPL), kjo bazuar në çmimet e tregut dhe liberalizimin e kësaj…

Kryeministri Hoti tregon pse dështoi mbledhja e dy Qeverive

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë kishin planifikuar të takohen nesër në Shkodër, mirëpo kjo nuk do të ndodh. Dy qeveritë pritet të takohen në muajin tetor. Kryeministri i…

Oda Amerikane kërkon heqjen e kufizimit të lëvizjes dhe lejimin e punës brenda gastronomisë

Komiteti i Gastronomisë dhe Turizmit i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë shpreh shqetësimin e anëtarëve lidhur me masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës që kufizojnë aktivitetin ekonomik të ndërmarrjeve…

COVID-19 në Kosovë: 62 raste të reja, një i vdekur dhe 82 të shëruar

Një person ka vdekur si pasojë e COVID-19 në Kosovë në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 62 të infektuar të rinj. Shifra totale e të vdekurve në…

“200 milionë euro nga kursimet”: Drejtues të Trustit thonë se nuk kanë qenë ithtarë të heqjes së 10 përqindëshit

Komisionit për Buxhet dhe Transfere ka shqyrtuar raportin vjetor të punës së Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për vitin 2019. Me të gjithë votat për është miratuar raporti i…

Kryetari i Odës Ekonomike zbulon projektet madhore që u diskutuan në Beograd

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo e Serbisë kanë mbajtur dje një takim në rezidencën e ambasadorit amerikan në Beograd. Kryetari i OEK-ut, Berat Rakiqi treguar se cilat projekte janë…

Ministria e Infrastrukturës: Mbi 3 miliardë euro për projektet midis Kosovës dhe Serbisë

Lidhja infrastrukturore mes Prishtinës dhe Beogradit duket se tashmë ka marrë rrugë. Qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë janë deklaruar se vlera e projekteve infrastrukturore do të jetë 3.7…

Kosova sot shënon zero raste të vdekjeve nga koronavirusi, 66 të infektuar

Në 24 orët e fundit në Kosovë nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi. Këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook, ministri i Shëndetësisë,…

Mbi 1 miliard dollarë për autostradën Prishtinë-Nish, hekurudhën dhe Brezovicën

Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Amerikës për nxitjen e investimeve është nënshkruar të hënën në Prishtinë mes kryeministrit Avdullah Hoti dhe delegacionit të Qeverisë amerikane.  Amerikanët kanë premtuar mbi 1 miliard…

Kosova dhe SHBA nënshkruajnë marrëveshjen ekonomike, premtohen 100 milionë dollarë investime

Kosova dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nënshkruar marrëveshjen ekonomike. Kryeministri Avdullah Hoti, ka qenë nënshkrues i marrëveshjes për Kosovën, kurse në anën tjetër ajo është nënshkruar nga një…

COVID-19 në Kosovë: 79 raste të reja, dy të vdekur dhe 104 të shëruar

Dy persona kanë vdekur si pasojë e COVID-19 në Kosovë në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 79 raste të reja. Një person ka vdekur në Klinikën e…

Kosova dhe Japonia me konferencë të përbashkët ekonomike

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur në takim sot ambasadorin jorezident të Japonisë në Kosovë, Akira Mizutanin. Gjatë takimit Mizutani ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për normalizim ekonomik mes…

Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, Grenell sot arrin në Prishtinë

Emisari amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, sot vjen në Prishtinë. Ai bashkë me drejtuesin e Korporatës së Financave Zhvillimore, Adam Boehler dhe zyrtarë tjerë amerikanë do të takohen me…

COVID-19 në Kosovë: 57 raste të reja, 4 të vdekur dhe 137 të shëruar

Katër persona kanë humbur betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit në Kosovë. Me këto viktima, numri total i të vdekurve shkon në 611, ka bërë të ditur Instituti…