Jeni duke lexuar në: Kosova

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Universiteti i Prishtinës hap konkursin për regjistrimin e 3.500 studentëve të rinj

Universiteti i Prishtinës të premten pritet ta shpall konkursin për regjistrimin e studentëve të rinj në tri nivelet e studimit: bachelor, master dhe doktoratë. Të premten pritet të shpallet konkursi…

Protestojnë punëtorët e KEK-ut

Sindikata e Re Korporata Energjetike e Kosovës ka paralajmëruar protesta kundër diskriminimit siç thonë ata në koeficiente për paga. Protesta mbahet prej orës 12:00 në Termocentralin Kosova para përpara restorantit…

Presidenti Thaçi i kërkon Toyotës të investoj në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në ditën e dytë të vizitës shtetërore në Japoni ka takuar përfaqësues të lartë të një prej kompanive më të madhe automobilistike  Toyota. Sipas njoftimit…

Kosova siguron pjesëmarrjen në Panairin më të madh ekonomik në botë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në ditën e parë të vizitës shtetërore në Japoni ka zhvilluar takime në Osaka dhe Kyoto. Në kumtesën presidenciale thuhet se për të…

Kosova dhe Turqia me marrëveshje për tregtinë e lirë, këto janë detajet

Kosova dhe Turqia nga fillimi i këtij muaji kanë nisur ta zbatojnë marrëveshjen për tregti të lirë. Kjo marrëveshje nënkupton lehtësim të madh për bizneset e të dy shteteve dhe…

Mashtrimi me kilometra të veturave, Dogana e Kosovës ka një paralajmërim 

Qytetarët e Kosovës po vazhdojnë të mashtrojnë me kilometrat e kaluara të veturave të tyre, në atë mënyrë që t’i ikin pagesave më të larta në doganë. Për këtë, Dogana…

Arrihet paqja mes dy shteteve, edhe Kosova heq masën e reciprocitetit ndaj Maqedonisë së Veriut

Maqedonia Veriore dhe Kosova kanë arritur të bëjnë paqe mes vete. Ndalesat që këto dy shtete ia kishin vendosur njëra-tjetrës kanë marrë fund. Maqedonia Veriore e para ka vendosur që…

Maqedonia Veriore heq ndalesën për peshkun e Kosovës

Republika e Maqedonisë Veriore ka marr vendim për eliminimin e ndalesës së eksportit të peshkut nga Kosova , kjo pasi që ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, iu ka…

Shtrenjtohen çmimet e importit në Kosovë

Indeksi i Çmimeve të Importit në Kosovë u ngrit me 1.3 për qind në tremujorin e dytë të 2019-së krahasuar me tremujorin e parë të po këtij viti. Kështu thuhet…

Kontaminohet uji në Drinin e Bardhë, ngordhin peshq e lopë 

Mbi 12 ton peshq kanë ngordhur ditë më parë në Lumin e Drinit në Prizren. Peshqit e ngordhur janë hasur nga fshati Muradem deri në fshatin Dobrusht. Sipas peshkatarëve, ngordhja…

Kosova pjesëmarrëse në Kampionatin Botëror të Lëvrimit

Republika e Kosovës do të marrë pjesë në edicionin e 66-të të Kampionatit Botëror të Lëvrimit në mesin e 27 shteteve pjesëmarrëse, i cili këtë vit do të mbahet në…

Nga 1 shtatori fillon periudha e aplikimit për çmime të barnave në Kosovë

Që nga 1 shtatori me datën 30 shtator do të jetë i hapur afati për aplikimin për çmime të barnave në Kosovë. Komisioni për përcaktimin e çmimeve të produkteve medicinale…

Taksa e re për tonazhin në “Rrugën e Kombit”?! Kosova i reagon ashpër Shqipërisë

Nga 1 shtatori  i këtij viti do të hyjë në fuqi edhe një taksë në “Rrugën e Kombit”, që lidh Kosovën me Shqipërisë.  Përveç taksës së vendosur prej kohësh, përdoruesve…

Një grua dhe katër burra, kjo është pasuria e kandidatëve për kryeministër të Kosovës

Garues për kryeministër të Kosovës janë një grua e katër burra.  Qytetarët e Kosovës me  6 tetor të këtij viti do t’i kenë para vetes pesë emra që po pretendojnë…

Serbia përsëri i bën thirrje Kosovës për heqjen e taksës 100% 

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq, në fjalimin e saj gjatë ditës së sotme ka thënë se marrëdhëniet ekonomike mes Maqedonisë dhe Serbisë janë në nivelin më të lartë të mundshëm. Bërnabiq…

Pritje të gjata në Merdare, mërgimtarët kanë një kërkesë për qeverinë e Kosovës 

Mbi tri orë po presin mërgimtarët në pikëkalimin kufitar, në Merdare, për të dalë jashtë territorit të Kosovës.  Të dhënat e fundit të Qendrës për Menaxhimin e Pikave Kufitare tregojnë…

Borxhi publik i Kosovës 1 miliard e 131 milionë euro

Borxhi publik i Kosovës ka arritur në vlerën e 1 miliard e 131 milionë eurosh gjatë këtij viti apo 3.47 për qind më shumë sesa vitin e kaluar. Sipas të…

“Prishtina e Re”, projekti 38 milionësh i institucioneve të Kosovës

Në bazë të Strategjisë për Akomodimin e Ndërtesave Qeveritare 2008-2025 në zonën “Prishtina e Re”, ka nisur ndërtimi i Kompleksit Qeveritar. Ky veprim është bërë në sajë të vendimit të…