Jeni duke lexuar në: Kosova

Abonohuni:

MONITOR EKONOMI 31. Covid-19 ndryshoi mënyrën e të bërit biznes. Po pas pandemisë?

Ekspertët: kompanitë shqiptare duhet të përqafojnë revolucionin teknologjik

[shikoni]

Kurti mesazh qytetarëve të Kosovës: Mos ta humbim ndeshjen në dhjetë minutat e fundit

Kryeministri i Qeverisë në detyrë të Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të enjten se është rritur numri i personave të infektuar në krahasim me ata që janë shëruar nga koronavirusi…

Kandidati për kryeministër: Mbi 1 miliard euro për rimëkëmbjen ekonomike

Kandidati për formimin e qeverisë së re Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka thënë se mbi 1 miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje…

Në Kosovë, kërkohet krijimi i ligjit për trajtimin e gjobave dhe borxheve pas pandemisë

Mbarëvajtja e procesit të aplikimeve për kompensim nga Ministria e Financave, roli i Administratës Tatimore të Kosovës mbi mbledhjen dhe shqyrtimin e aplikimeve, ndikimi që ka pasur pandemia COVID-19 mbi…

Terminalet e kontrolluara nga biznesmenët, Kurti planifikon hapjen e Terminaleve shtetërore

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka vizituar objektin e vjetër të Aeroportit të Prishtinës. Nga atje, ai dha lajmin se Qeveria dhe ministritë vartëse kanë nis përgatitjen për hapjen e…

Gjoba 4 milionëshe: Naftëtarë kundërshtojnë vendimin, paralajmëron masa ligjore

Shoqata e Naftëtarëve të Kosovës e ka kundërshtuar vendimin e Autoritetit Kosovar të Konkurrencës për shqiptimin e masave ndëshkuese administrative ndaj 14 kompanive të derivateve të naftës. Kjo shoqatë e…

Vdes një grua e prekur nga koronavirusi në Kosovë, shkon në 29 numri i të vdekurve

 Ka ndërruar jetë edhe një paciente tjetër e infektuar me Covid-19. E ndjera është një 63 vjeçare nga Rahoveci, dhe ishte duke u trajtuar në Klinikën Infektive.  63 vjeçarja ishte…

Mosrespektimi i masave, rrezikon hapjen e ekonomisë në Kosovë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka kërkuar vazhdim të kujdesit në luftën kundër koronavirusit. Ai ka thënë se mosrespektimi i këtyre masave rrezikon hapjen e ekonomisë në…

 Edhe 11 raste me koronavirus në Kosovë, dy të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi të hënën se ka konfirmuar edhe 11 raste të reja me koronavirus. Ndërkohë, janë regjistruar vetëm dy raste të personave të shëruar.…

Pakoja fiskale, mbi 170 mijë punëtorë kërkojnë kompensim të pagave

Mbi 170 mijë punëtorë të kompanive të ndryshme private në Kosovë, kanë bërë kërkesë për kompensim të pagave bazuar në Pakon Emergjente Fiskale. Nga data 11 prill, kur ka filluar…

Vetizolohet Kurti, pati kontakt me një zyrtar të prekur me koronavirus

Kryeministri në detyrë i Kosovës është vënë në vetizolim, pas kontakteve të tij me një zyrtar të Qeverisë, që kishte qenë në kontakt të ngushtë me një të infektuar me…

Shoqata e Shpendarive të Kosovës: Kujdes me vezët e importuara nga Maqedonia e Veriut

Shoqata e Shpendarive të Kosovës, ka ngritur alarmin për rrezikun e konsumimit të vezëve që importohen nga Maqedonia e Veriut. Kjo shoqatë vlerëson se Maqedonisë së Veriut i ka dështuar…

Në Kosovë konfirmohen edhe 14 raste me koronavirus, reagon IKSHPK

 Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, ka njoftuar se të dielën (10 maj) janë konfirmuar 14 raste të reja me COVID-19. Që nga data 8 shkurt deri më 10…

Pakoja Emergjente 170 milionëshe e Qeverisë së Kosovës për koronavirusin, bizneset të pakënaqura

Qeveria e Kosovës, së bashku me Ministrinë e Financave dhe Transfereve ka propozuar një paketë të masave emergjente, ku si hap i parë është adresimi i problemeve ekonomike të bizneseve…

14 kompani në Kosovë dënohen me mbi 4 milionë euro, manipuluan me çmimet e naftës

Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi në një konferencë për media ka bërë të ditur se hetimi ndaj kompanive për ngritje të çmimit të derivateve ka nisur në…

Vetëm 1 rast i ri me koronavirus në Kosovë, shërohen 28 pacientë të tjerë

28 persona janë regjistruar si të shëruar nga koronavirusi të enjten në Kosovë, përderisa nga 194 mostra vetëm një është diagnostikuar pozitiv me Covid-19. Me shtimin e 28 pacientëve të…

Kompanitë e naftës dyshohet se kurdisen çmimet, nesër merret vendimi

Autoriteti Kosovar i Konkurencës ka njoftuar se nesër do ta bëjë publik vendimin përfundimtar për kompanitë që dyshohen që kanë manipuluar me çmimet e naftës në kohën e pandemisë. AKK…

Shënohet viktima e 27-të me koronavirus në Kosovë

Në Klinikën Infektive sot në orët e para të mëngjesit ka ndërruar jetë 63 vjeçarja nga Dragashi. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Klinika Infektive përmes një njoftimi për…

Katër raste të reja me koronavirus dhe 43 të shëruar në Kosovë

Katërdhjetë e tre të shëruar dhe katër të infektuar me koronavirus janë regjistruar të mërkuren, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Sipas njoftimit të IKSHPK-së, katër raste…