Jeni duke lexuar në: Kosova

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Taksa e re për tonazhin në “Rrugën e Kombit”?! Kosova i reagon ashpër Shqipërisë

Nga 1 shtatori  i këtij viti do të hyjë në fuqi edhe një taksë në “Rrugën e Kombit”, që lidh Kosovën me Shqipërisë.  Përveç taksës së vendosur prej kohësh, përdoruesve…

Një grua dhe katër burra, kjo është pasuria e kandidatëve për kryeministër të Kosovës

Garues për kryeministër të Kosovës janë një grua e katër burra.  Qytetarët e Kosovës me  6 tetor të këtij viti do t’i kenë para vetes pesë emra që po pretendojnë…

Serbia përsëri i bën thirrje Kosovës për heqjen e taksës 100% 

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq, në fjalimin e saj gjatë ditës së sotme ka thënë se marrëdhëniet ekonomike mes Maqedonisë dhe Serbisë janë në nivelin më të lartë të mundshëm. Bërnabiq…

Pritje të gjata në Merdare, mërgimtarët kanë një kërkesë për qeverinë e Kosovës 

Mbi tri orë po presin mërgimtarët në pikëkalimin kufitar, në Merdare, për të dalë jashtë territorit të Kosovës.  Të dhënat e fundit të Qendrës për Menaxhimin e Pikave Kufitare tregojnë…

Borxhi publik i Kosovës 1 miliard e 131 milionë euro

Borxhi publik i Kosovës ka arritur në vlerën e 1 miliard e 131 milionë eurosh gjatë këtij viti apo 3.47 për qind më shumë sesa vitin e kaluar. Sipas të…

“Prishtina e Re”, projekti 38 milionësh i institucioneve të Kosovës

Në bazë të Strategjisë për Akomodimin e Ndërtesave Qeveritare 2008-2025 në zonën “Prishtina e Re”, ka nisur ndërtimi i Kompleksit Qeveritar. Ky veprim është bërë në sajë të vendimit të…

Paralajmërohet grevë e përgjithshme, të dielën mund të bllokohet tërësisht Aeroporti i Prishtinës

Punëtorët e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, tani e disa ditë kanë zhvilluar grevë disa orëshe duke e bllokuar punën. Por, gjerat duket se do të vështirësohen edhe më…

Edhe sot punëtorët në grevë, Aeroporti i Prishtinës bllokohet për 6 orë

Punëtorët e Aeroportit Ndërkombëtar ‘Adem Jashari’ në Prishtinë do të mbajnë sot sërish grevë, pasi përpjekjet për të dialoguar me menaxhmentin rreth kërkesave të tyre, deri më tani nuk kanë…

100 mijë qytetarë lanë Kosovën e Shqipërinë vitin e kaluar

Ekonomisti e profesori universitar, Fadil Sahiti, thotë se trendi i ikjeve të shqiptarëve nga Shqipëria e Kosova është bërë shqetësues. Ka kujtuar se gjatë vitit të kaluar, Shqipërinë e lanë…

Amulli me fluturimet në Prishtinë

Punëtorët e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, sot prej orës kanw hyrë në grevë, ashtu siç e kanë paralajmëruar ditë më parë, si vijimësi e veprimeve të tyre deri…

Kujdes kush udhëton nga Aeroporti i Prishtinës, ka vonesa për shkak të grevës

Nëse keni planifikuar të udhëtoni nga aeroporti i Prishtinës, duhet të kontrolloni më parë, pasi mund të shkaktohen vonesa për shkak të grevës së punonjësve. Aeroporti i Prishtinës ka njoftuar…

Falimentimi i INSIG në Kosovë, rrit me 35 për qind çmimin e sigurimit për automjetet

Një raport final i hartuar nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK) propozon rritje prej 35 për qind të çmimit të sigurimit për automjete në Kosovë. Raporti u është dorëzuar kompanive…

Punëtorët e Aeroportit të Prishtinës nga e hëna në grevë

Punëtorët e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ”Adem Jashari”, afërsisht qe shtatë muaj janë duke kërkuar të drejtat e tyre të cilat i quajnë legjitime. Pesë kërkesat e tyre kyçe të…

Investim 25 milion euro në Fabrikën e Ferronikelit në Kosovë

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Grupi Balfin do të investojnë 25 milionë euro në kompaninë më të madhe prodhuese të Ferronikelit në Kosovë, NewCo Ferronikeli për të mbështetur…

Kolona të gjata i presin mërgimtarët që nisen drejt Kosovës

Pikat kufirare të Kosovës këto ditë kanë qenë thuajse çdoherë të ngarkuara me kolona të gjata të automjeteve, si pasojë e ardhjes së bashkatdhetarëve në Kosovë. Bashkatdhetarët, të cilët vijnë…

Hetimi për Telekomin: Vala dhe Z-Mobile të merren vesh për 220 mijë numrat

Kontrata 10 vjeçare mes Telekomit të Kosovës dhe kompanisë Z-Mobile ka përfunduar javën e kaluar. Por, telashe kanë dalë me numrat që ka pasur në pronësi kompania Z-Mobile.  Ndërkohë, Komisioni…

Kosovë, në dhjetor hyjnë në fuqi pagat e larta, ja kush do të përfitojë

Ligji për Pagat, i cili është miratuar më 2 shkurt në Kuvendin e Kosovës ende nuk ka hyrë në fuqi. Zbatimi i tij pritet të nis nga muaji dhjetor i…

Pas taksës, ndryshon lloji i mallrave të kontrabanduara nga Serbia

Që nga 21 nëntori i vitit të kaluar, kur filloi së zbatuari taksa prej 100 për qind për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, sipas të dhënave…