Jeni duke lexuar në: Te Tjera nga Bota

Abonohuni:

Arti shqiptar si biznes

I ftuar: Genc Përmeti, producent

[shikoni]

Në mes të një stuhie

Bojkotet e konsumatorëve paralajmërojnë probleme për firmat perëndimore në Kinë. Konfliktet e mëparshme janë venitur, por ndarja mbi Xinjiang është edhe më e vështirë, shkruan The Economist   Bojkotet e…

Oqeanet ‘në ankth’ për shkak të ndryshimit të klimës

Oqeanet janë në ankth, sipas një raporti të publikuar nga Kombet e Bashkuara. Ai paralajmëron se detet po vuajnë nga mbipeshkimi, ndotja dhe akuakultura. Dhe thotë se nëse nuk mbrojmë…

Shtetet e Bashkuara dhe Kina bien dakord të bashkëpunojnë me urgjencë mbi krizën klimatike

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina, dy ndotësit më të mëdhenj në botë të karbonit, ranë dakord të bashkëpunojnë sa më parë për të frenuar ndryshimet klimatike, vetëm disa…

Joe Biden përballet me krizë humanitare në kufirin jugor

Gjëja e parë që vihet re pasi kalohet ura nga Reynosa, në Mexico, Teksas, është një shenjë e madhe e bardhë me shkronja të kuqe të ndezura “BINGO”. Ajo shërben…

Ekonomia e Kinës rritet me 18.3% në tremujorin e parë 2021

Ekonomia e Kinës u rrit me një rekord prej 18.3 për qind në tremujorin e parë të vitit 2021 në krahasim më të njëjtën periudhë të një viti më parë.…

Covid-19: Shtetet e G7 “duhet të financojnë skemën globale të vaksinave”

Grupi G7 i shteteve të pasura duhet të drejtojë një 'mobilizim Herkulian' për të nxitur vaksinimin masiv global kundër Covid, ka thënë ish-kryeministri britanik Gordon Brown. Në një artikull të…

Stimuli ekonomik i Joe Biden është një lojë me rrezik të lartë për Amerikën dhe botën

Ai është pjesë e një eksperimenti ekonomik në tre drejtime   Kur goditi pandemia, ishte e natyrshme frika se ekonomia botërore do të përjetonte vështirësi për vite me radhë. Amerika…

Japonia kërkon të çojë në 40% objektivin e uljes së emetimeve deri në vitin 2030

Japonia po kërkon të rrisë objektivin e saj të uljes së emetimeve të gazeve serë deri në 2030 në të paktën 40% nga 26% që janë aktualisht, raportoi agjencia e…

Taksa e pasurisë do të ndikojë për të tkurrur pabarazinë e shkaktuar nga Covid-19

Qeveritë duhet të marrin në konsideratë rritjen e taksave për të pasurit për të ndihmuar në tkurrjen e pabarazisë së shkaktuar nga Covid-19, shprehet Fondi Monetar Ndërkombëtar. Ai sugjeroi një…

Humbjet e larta në Archegos, shoqërohen me largimin e shefit të investimit dhe atij të riskut në bankën Credit Suisse

Dy drejtues të lartë të Credit Suisse po largohen nga banka, e cila ka njoftuar 4.7 miliardë dollarë humbje në Archegos Capital pas krizës së fundit që përfshiu Greensill Capital.…

Çaj dhe haraç

Në asnjë rajon nuk ndihet më fort ndikimi i Kinës sesa në Azinë Juglindore. Ky rajon ka një marrëdhënie komplekse me fqinjin gjigant, shkruan The Economist   Vitin e kaluar…

Plani i infrastrukturës prej 2.3 trilionë dollarësh i Joe Biden, çfarë përfshin?

Plani i infrastrukturës i Presidentit amerikan, Joe Biden, përfshin 2.3 trilionë dollarë në investime që synojnë gjithçka, duke filluar nga rregullimi i 10 mijë urave e deri tek heqja e…

Anija “Ever Given” zhvendoset pjesërisht në Kanalin e Suezit

Anija me kontejnerë ‘Ever Given” është zhvendosur pjesërisht pasi ishte bllokuar në Kanalin e Suezit që nga marta e kaluar, thonë autoritetet, pas një përpjekje ndërkombëtare pa ndërprerje çdo ditë…

Mosshlyerja e borxheve

Vendet e varfra, në vështirësi me borxhin, luftojnë për të marrë ndihmë. Përpjekjet e reja për pushtet midis huadhënësve po ndërlikojnë negociatat, shkruan The Economist   Në mëngjesin e 13…

Kontrolli i armëve

Bota po përballet me një shtim të armëve bërthamore. Për ta ndaluar këtë, fuqitë bërthamore duhet të veprojnë, shkruan The Economist   Tridhjetë e një shtete, nga Brazili te Suedia,…

Ndërtimi i “Nord Stream 2”, Shtetet e Bashkuara paralajmërojnë Gjermaninë për sanksione

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se tubacioni i gazit “Nord Stream 2” që po ndërtohej nga Rusia në Gjermani bie ndesh me interesat e vetë Bashkimit Europian dhe…

Tani Amerika ka kaluar 500,000 vdekje, çfarë do të bëhet më tej?

Ka shumë arsye për të pasur shpresë. Por virusi nuk është mposhtur ende   500,000 është thjesht një numër shumë i madh. Nuk është as i saktë, duke pasur parasysh…

Amerika dhe ndryshimet klimatike

Si mund të çlirohet Amerika nga karboni dhe ndërprerjet e energjisë. Duhet një përpjekje ambicioze për t'u përballur me ndryshimet klimatike   Shteti i Teksasit krenohet me faktin se është…