Kina ende është e gatshme të flasë për tregti me Trump

06/11/2018 10:21 AM 0 komente

Xi Jinping tha se Pekini ishte i gatshëm të diskutonte një zgjidhje tregtare me SHBA, por paralajmëroi se vendi nuk do të “ngacmohet dhe shtypet” nga fuqitë e huaja.

Nënpresidenti Wang Qishan, një nga reformatorët ekonomikë më të njohur të Kinës, tha në Forumin e Ekonomisë në Singapor, organizuar nga New Bloomberg, se tregtia ishte ende “spirancë dhe helikë e marrëdhënieve mes Kinë-SHBA “. Wang dha mbështetjen e tij për bisedimet – një refren që liderët kinezë kanë përsëritur për muaj me radhë – me një paralajmërim për rreziqet e” populizmit të drejtë “dhe” unilateralizmit “.

“Pala kineze është e gatshme të ketë diskutime me SHBA. “Nga ana tjetër,” tha ai. “Kina do të qëndrojë e qetë dhe e matur dhe do të përqafojë një hapje më të madhe për të arritur përfitime reciproke dhe rezultate fitimprurëse”.

Megjithatë, Wang – një mik i gjatë i Xi-it – tha se Kina ishte “ngacmuar dhe shtypur nga fuqitë imperialiste” dhe duhet të “flakë gjurmët e veta”.

Wang ishte duke folur një ditë pasi Xi u zotua në një shfaqje tregtare në Shangai për të hapur më tej tregjet e vendit të tij.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of