Nacionalistët euroskeptikë, më pranë qeverisë në Estoni

08/04/2019 10:24 AM 0 komente

Estonia u afrua më pranë formimit të një qeverie që do të përfshinte një parti kundër emigrantëve, potencialisht duke ‘forcuar dorën’ e nacionalistëve përpara zgjedhjeve të majit të Bashkimit Evropian.

Ndërkohë që një liber liberal pro-evropian fitoi këtë muaj presidencën e Sllovakisë, duke zgjatur zgjerimin populist në krahun lindor të bllokut, EKRE-ja e Estonisë mban pikëpamje euroskeptike të ngjashme me ato të partive në pushtet në Hungari dhe Poloni. Kryeministri hungarez Viktor Orban po kërcënon të largohet nga blloku kryesor i parlamentit të BE.

EKRE do të jetë një partner i vogël në koalicionin e ri të Estonisë, i cili do të udhëhiqet nga partia e Qendrës së Kryeministrit Juri Ratas. Ratas tejkaloi Partinë Reformiste të opozitës, e cila fitoi shumicën e votave në zgjedhjet e marsit të vendit balltik, duke renegociuar në zotimet për të shmangur EKRE. Aleanca e tij trepalëshe është e gatshme të nënshkruajë një marrëveshje koalicioni të hënën.

Përfshirja e EKRE “mund t’i bëjë partnerët më të kujdesshëm në lidhje me Estoninë”, tha Kristi Raik, kreu i Institutit të Politikës së Jashtme Estoni në Talin. Por “Do të jetë e thjeshtë për qeverinë që të marrë një pozicion më pak euroskeptik se sa mesatarja pa u sjellë ndonjë ndryshim kuptimplotë”.

Pakti i koalicionit nuk përfshin një ndryshim në orientimin e Estonisë, duke parashikuar një “politikë të jashtme dhe të sigurisë të bazuar në anëtarësimin në BE dhe NATO.” Estonezët shqetësohen më shumë sesa anëtarët e tjerë të BE mbi emigracionin, megjithëse më shumë se gjysma thonë se ata “priren t’i besojnë” bllokut.

Koalicioni duhet të presë të paktën një javë tjetër për të formuar një qeveri pasi Presidenti Kersti Kaljulaid të premten ka ofruar përpjekjen e parë, edhe pse pothuajse është e sigurtë se do të dështojë.

* Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of