71 raste të reja, 1 viktimë; Rritet numri i shtrimeve në spital

21/06/2020 10:45 AM 0 komente

71 raste pozitive me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit, ndërsa vijon të rritet numri i shtrimeve për personat që kanë nevojë për trajtim spitalor.

“Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 327 testime për të dyshuar të prekur me Covid-19 nga të cilat janë konfirmuar 71 raste pozitive, kryesisht raste të reja si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

Shpërndarja gjeografike e të identifikuarve pozitivë në 24 orët e fundit është si vijon: 31 të prekur në Tiranë, 12 në Shkodër, 6 në Fier, nga 5 raste në Krujë dhe Vlorë, 4 raste në Pogradec, 3 në Durrës, 2 në Kamëz dhe nga 1 rast në Mirditë, Lezhë dhe Kukës.

Aktualisht në shërbimin infektiv po marrin shërbim 78 pacientë, 10 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 1 jane te intubuar”.

Në 24 orët e fundit është shënuar një tjetër viktimë, duke e çuar numrin në total të humbjeve të jetës në 44.

“Një 62 vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë në spitalin infektiv, i intubuar”.

Listës të të shëruarve i janë shtuar edhe 8 qytetarë, duke e çuar në 1134 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë janë aktualisht 784 persona aktivë me Covid-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of