Nr: 1002 monitor 1002 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Arsimi Pandemik

Arsimi Pandemik

Arsimi është një ndër sektorët e goditur nga pandemia, për shkak të masave kufizuese që u morën në dy vite. Gjithashtu, shpenzimet për arsimin në dy vitet e fundit janë me ulje dhe numri i nxënësve është në rënie drastike. Kemi ftuar në Monitor Brief…

Te Fundit nga Koronavirus

OBSH po monitoron variantin e ri Delta ndërsa rastet përhapen me shpejtësi në disa pjesë të Europës

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se po vëzhgon me vëmendje një formë të re të variantit Delta të Covid-19, ndërsa rastet po rriten në disa vende…


Pfizer & BioNTech: Doza shtesë e vaksinës 95.6% efektive kundër Covid-19

Një dozë e tretë përforcuese rezulton të jetë efektive 95.6 për qind kundër koronavirusit. Pfizer Inc dhe partneri i…

21/10/2021 3:28 PM

Covid-19, OBSH paralajmëron se pandemia do të zvarritet edhe gjatë vitit 2022

Pandemia e Covid-19 “do të vazhdojë edhe një vit më shumë se sa duhet”, sepse vendet më të varfra…

21/10/2021 1:42 PM

Disa njerëz mund të jenë gjenetikisht rezistentë ndaj Covid-19, sipas një studimi të ri

Koronavirusi erdhi papritur. Disa njerëz nuk u infektuan. Ja arsyeja pse. A mund të jeni gjenetikisht rezistent ndaj koronavirusit?…

20/10/2021 11:56 AM

Kosova

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit në tregjet e energjisë Shqipëri-Kosovë

Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE), Enti Rregullator i Energjisë së Shqipërisë (ERE), dhe operatorët e sistemeve të transmetimit të Shqipërisë  dhe Kosovës (OST dhe KOSTT),…


Krijimi i Gjykatës Komerciale, bizneset thonë se do ta lehtësojë zgjidhjen e konflikteve

Ndikimi dhe përfitimet nga themelimi i Gjykatës Komerciale për sektorin privat në Kosovë, si dhe përmirësimi i klimës së…

21/10/2021 2:46 PM

Zgjidhja për targat, Kosova dhe Serbia takohen sot në Bruksel

Më 20 shtator, Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat nga Serbia. Vendimi u prit me protesta…

21/10/2021 2:32 PM

Paralajmërohen mbi 70 milionë euro investime në Trepçë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti  ka paralajmëruar se brenda dy viteve të ardhshme do të ndahen mbi 70 milionë…

20/10/2021 2:53 PM

Europa

Ngadalësohet biznesi në Eurozonë në tetor me rritjen e çmimeve

Rritja në aktivitetin e biznesit në Eurozonë është ngadalësuar këtë muaj pasi firmat po përballen me rritjen e kostove për shkak të kufizimeve në zinxhirin e…


Skemat e mashtrimit të taksave u kushtojnë qeverive me miliarda

Skemat e mëdha të evazionit fiskal i kanë kushtuar qeverive rreth 150 miliardë euro (127 miliardë) të ardhura të…

21/10/2021 3:35 PM

Rreziku i varfërisë mbetet i lartë, dy në shtatë grekë rrezikojnë të mos përmbushin nevojat themelore

Pothuajse dy në shtatë grekë rrezikojnë të mos përmbushin nevojat themelore, shkalla e tretë më e lartë në BE…

20/10/2021 11:27 AM

Pasardhësja e Alitalia-s, ITA Airways kryen fluturimin e parë

Kompania Kombëtare Ajrore e Italisë, ITA Airways, realizoi të premten e kaluar fluturimin e saj inaugurues, duke zbuluar edhe…

19/10/2021 12:26 PM

Rajoni

Bullgari / Çmimet do të rriten më shumë se sa parashikohej

Ministria e Financave në Bullgari ka rishikuar parashikimin e vjeshtës për zhvillimin ekonomik. Sipas vlerësimeve të reja, rritja e Prodhimit të Brendshëm Bruto real (PBB) do…


BB parashikon rritje më të lartë për ekonominë bullgare në vitin 2021 

Banka Botërore ka rritur parashikimin për zhvillimin e ekonomisë bullgare për vitin 2021. PBB-ja vjetore e Bullgarisë parashikohet të…

20/10/2021 3:35 PM

Banka Qendrore e Serbisë mban normën kryesore REPO në 1.0% 

Banka Qendrore e Serbisë, NBS, tha se vendosi të mbajë normën kryesore të marrëveshjes së riblerjes (REPO) në nivelin…

18/10/2021 3:16 PM

BEI mbështet modernizimin hekurudhor të rajonit, potencialet e Shqipërisë  

Opinion i posaçëm për “Monitor” nga zëvendëskryetarja Lilyana Pavlova, përgjegjëse për Ballkanin Perëndimor e Bankës Europiane të Investimeve (BEI)…

16/10/2021 10:10 PM

Te Tjera nga Bota

FMN: Ekonomia afgane do të tkurret deri 30% këtë vit, ndikim te fqinjët, Turqi e Europë

Problemet ekonomike të Afganistanit mund të nxisin një krizë refugjatësh që do të ndikojë të fqinjët, në Turqi dhe Europë, ka thënë Fondi Monetar Ndërkombëtar. Ekonomia…


Ekonomia e Kinës rritet 4.9% në tremujorin e tretë, ngadalësohet rimëkëmbja

Ekonomia e Kinës u rrit me 4.9% në tremujorin e tretë, nga korriku deri në shtator, në krahasim me…

18/10/2021 3:11 PM

Shoqëritë që keqtrajtojnë gratë, janë më të varfra dhe më pak të qëndrueshme

Kostoja e mizogjinisë. Shtypja e grave nuk dëmton vetëm gratë, por edhe burrat, shkruan The Economist   “Një grua…

08/10/2021 10:00 PM

FAO: Çmimet e ushqimeve në botë arrijnë nivelin më të lartë në 10 vjet

Çmimet botërore të ushqimit u rritën për të dytin muaj radhazi në shtator, duke arritur kulmin 10-vjeçar, deklaroi agjencia…

07/10/2021 3:28 PM

Makina

MUNDJE NË BALTË

Ende ka debat nëse Defender i vjetër ishte më i mirë apo nëse i riu është në gjendje të ruajë hapin me një Wrangler? Këtu është…


MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo…

15/09/2021 1:04 PM

AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

Teknologji

Apple, sërish marka më e fortë në botë

Me vlerë 408,251 miliardë dollarë, Apple është marka më e fortë në botë. Ky është përfundimi i studimit të përvitshëm “Best Global Brands”, i kryer nga…


Netflix vlerëson se Squid Game do të vlejë gati 900 mln dollarë

Netflix vlerëson se seriali i famshëm Squid Game do të krijojë thuajse 900 milionë dollarë në vlerë për kompaninë,…

20/10/2021 12:41 PM

Facebook, 10 mijë vende të reja pune në BE në 5 vitet e ardhshme

Facebook do të investojë në Europë, duke krijuar 10 mijë vende të reja pune në pesë vitet e ardhshme,…

18/10/2021 5:38 PM

Qytetet inteligjente janë fantastike, por kemi nevojë edhe për fshatra inteligjentë

Qeveritë po kuptojnë nevojën për të përmirësuar aksesin në internet për gjithë qytetarët, veçanërisht ata në komunitetet rurale  …

18/10/2021 9:00 AM

Menaxhim

“Kolegët toksikë”, cilët janë dhe si t’i njohim ata

Shpesh njerëzit vuajnë nga ankthi apo pagjumësia e shkaktuar nga puna. Megjithatë, vuajtje të tilla shpesh i shkaktojnë të ashtuquajturit “toxix workers” (punonjësit toksikë) ose kolegët…


13 rregullat e Colin Powell për suksesin dhe udhëheqjen

Colin Powell, 84 vjeç, sekretari i parë i Shtetit me ngjyrë në SHBA, u largua nga jeta të hënën…

19/10/2021 5:40 PM

20 punëdhënësit më të mirë në botë

Klasifikimi i 2020-s pasqyronte se si kompanitë iu përgjigjën emergjencës shëndetësore. Renditja e këtij viti, mënyrën se si ditën…

18/10/2021 4:48 PM

Aksident në punë apo sëmundje profesionale, harta e statusit juridik të Covid-19 në Europë

Të gjithë vendet europiane ju lejojnë ta lidhni sëmundjen e Covid-19 me një aktivitet në punë – shkruan një…

15/10/2021 5:14 PM

Sport

Forbes / 10 basketbollistët më të paguar në NBA

Rriten emocionet për fillimin e sezonit të NBA 2021-22, mbrëmjen e së mërkurës javën tjetër. Me këtë rast, Forbes përpiloi klasifikimin e 10 basketbollistëve më të…


Dy klubet e Manchester kryesojnë renditjen e klubeve me vlerën më të lartë të transferimit

Dy gjigantët e Premier League të qytetit të Manchester-it kryesojnë klasifikimin e klubeve europiane për vlerën më të lartë…

08/10/2021 6:37 PM

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester…

22/09/2021 5:21 PM

Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Life Style

Sipërfaqja e Tokës, sa shumë e kanë ndryshuar njerëzit!

Sipas një studimi, 14.6% e sipërfaqes së Tokës në botë është ndryshuar nga njeriu Kjo është e barabartë me 18.5 milionë km², një hapësirë më e…


Studimi i ri / 20 qytetet më të qeta në botë

Kur na duhet të zgjedhim një vend të ri për të jetuar janë disa faktorët që marrim në konsideratë.…

12/10/2021 5:30 PM

Shëtitje në parkun e Chișinău, Moldavi, ku lulëzojnë dashuria dhe poezia

Chișinău është kryeqyteti i Republikës së Moldavisë, qendra kryesore dhe ekonomike e vendit, nyje për transportin dhe industrinë. Por…

06/10/2021 3:30 PM

Yerevan, origjina misterioze e Qytetit Rozë në Armeni

Kryeqyteti i Armenisë karakterizohet nga mijëra nuanca rozë...   Në shpatet e malit biblik Ararat dhe në brigjet e…

01/10/2021 5:22 PM