Euro bie, si rrjedhojë e rritjes së shqetësimeve për Greqinë

02/11/2012 10:40 AM 0 komente

Euro ra sot me 0.4% në $1.2892, pasi gjykata greke vendosi se shkurtimi i planifikuar i pensioneve mund të jetë antikushtetues, duke hedhur dyshime nëse Athina mund ëtë sigurojë marrëveshjen e saj me huadhënësit lidhur me kushtet e ndihmës.

Lajmi erdhi së bashku me një raport që tregoi se ekonomia greke vazhdoi të përkeqësohej me një ritëm alarmant përpara votës parlamentare për buxhetin, që do të mbahet javën e ardhshme.

Kjo situatë, në mënyrë të pashmangshme do të rigjallërojë frikën midis tregtuesve se Athina mund të detyrohet që të dalë nga eurozona, duhet rishfaqur pasiguritë mbi perspektivën ekonomike dhe politike të rajonit.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of