Editorial

Biznesi pas pandemisë

Pandemia ka shtyrë biznese dhe individë të jenë më inovatorë në krijimin e burimeve të reja të të ardhurave. Zhvillimet e shumta teknologjike e kanë bërë, më të…

Nr: 1014 monitor 1014 Abonohuni

Te Fundit nga Koronavirus

OBSH: Nuk ka asnjë provë që fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për dozën përforcuese të Covid

Nuk ka "asnjë provë deri më tani" që tregon se fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për doza përforcuese për të plotësuar vaksinimin e tyre…


Shkencëtarët zbulojnë variantin specifik të gjenit që mbron nga sëmundja e rëndë me COVID-19

Studiuesit kanë zbuluar një variant të një gjeni mbrojtës që duket se i mbron njerëzit nga sëmundja e rëndë…

18/01/2022 10:29 AM

COVID-19 ka të ngjarë të zbehet gjatë këtij viti

Pandemitë nuk vdesin - ato zbehen, shkruan The Economist. Kështu ka të ngjarë të ndodhë me COVID-19 edhe gjatë…

17/01/2022 11:16 AM

AstraZeneca: Të dhënat paraprake tregojnë se doza e tretë ndihmon kundër Omicron

AstraZeneca deklaroi të enjten se nga të dhënat paraprake të një testimi, u konstatua që vaksina COVID-19 e prodhuar…

14/01/2022 12:07 PM

Kosova

10 vjet negociata për viza, Kosova vazhdon të jetë e izoluar

Kosova sot ka mbushur 10 vjet prej kur ka filluar negociatat me BE-në për liberalizimin e vizave. Ndryshe, qytetarët e vendeve të rajonit tash e 11…


Qeveria e Kosovës ndan 75 mln euro për subvencionimin e energjisë për qytetarët dhe bizneset

Qeveria e Kosovës e ka aprovuar kërkesën e Zyrës së Rregullatorit për Energji, për rritjen e çmimit të energjisë…

18/01/2022 3:06 PM

Kosova fillon menaxhimin e Brezovicës

Pas 22 vitesh, Kosova më në fund ka arritur që të fillojë menaxhimin e qendrës së skijimit Brezovica. Teleferiku…

17/01/2022 12:03 PM

Publikohen raportet: Këto janë shpenzimet e të gjitha qeverive të pasluftës në Kosovë

Janë bërë publike shpenzimeve ditore dhe mujore të kabinetit të kryeministrit Albin Kurti dhe ish-kabineteve tjera qeveritare. Shifrat janë…

17/01/2022 10:00 AM

Europa

Roberta Metsola, presidentja e re e Parlamentit Europian

Eurodeputetja malteze e qendrës së djathtë Roberta Metsola u zgjodh këtë të martë presidente e Parlamentit Europian. Metsola arriti të fitonte me shumicë absolute që në…


Ҫmimet e makaronave nё Itali po rriten gjithnjё e mё shumё

Përgatitja e një pjate me makarona në shtëpi po bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë në Itali, pasi çmimet…

17/01/2022 10:49 AM

Si po përpiqet Europa të përballojë krizën e gazit

Situata e krizës së gazit natyror në Europë nuk po përmirësohet. Rezervat janë të ulëta. Çmimet janë të larta.…

14/01/2022 4:26 PM

Indeksi i pasaportave Henley/ Shqipëria në vendin e 49, me 114 destinacione, pasaportat më të fuqishme në botë

Në sa vende mund t'ju çojë pasaporta pa pasur nevojë për vizë? Në varësi te pasaportës që posedon mund…

12/01/2022 10:10 AM

Rajoni

Investim 40 milionë euro për fabrikën e biçikletave elektrike në Bullgari  

Ministri i Inovacionit dhe Rritjes, Daniel Lorer, deklaroi fillimin e një projekti për ndërtimin e një fabrike të biçikletave elektrike pranë Plovdiv. Investimi i përbashkët me…


Greqia do të rrisë sërish pagën minimale nga 1 maji

Greqia do të rrisë pagën minimale për herë të dytë gjatë këtij viti, deklaroi kryeministri Kyriakos Mitsotakis, pasi rritja…

14/01/2022 2:59 PM

Erdogan: Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur

Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur, tha të mërkurën Presidenti Tajip…

12/01/2022 3:33 PM

Bullgari, klima e biznesit po përkeqësohet

Perspektiva ekonomike e kompanive vendase është përkeqësuar për të gjashtin muaj radhazi në Bullgari. Treguesi i përgjithshëm për klimën…

08/01/2022 10:08 PM

Te Tjera nga Bota

Lituania përfiton një investim të papritur nga Tajvani për mikroҫipet, shkak përplasja me Kinën

Përplasja e Lituanisë me Kinën në lidhje me Tajvanin ka sjellë një përfitim të papritur për vendin e vogël baltik, përfitim ky që shtete si Franca…


Kina ul normat e interesit ndërkohë që rritja ekonomike ngadalësohet

Kina ka ulur papritur një normë bazë të interesit për herë të parë në pothuajse dy vjet, pasi shifrat…

18/01/2022 12:30 PM

Mashtrimet kripto, kërcënimi më i madh për investitorët gjatë vitit 2022

Investimet që lidhen me kriptomonedhat dhe asetet dixhitale janë deri më tani kërcënimet më të mëdha me të cilat…

17/01/2022 2:54 PM

SHBA, inflacioni u rrit me 7% gjatë vitit të kaluar, shifra më e lartë që nga viti 1982

Gjatë dhjetorit, inflacioni në SHBA vazhdoi rritjen e tij me ritmin më të shpejtë 12-mujor në gati 40 vjet,…

13/01/2022 1:18 PM

Makina

Elektrifikim dhe diversifikim, si Ford arriti 100 miliardë $ kapitalizim për herë të parë

Tranzicioni drejt makinave elektrike ka shtyrë Ford të kalojë, për herë të parë në histori, 100 miliardë dollarw në kapitalizim. Kjo do të thotë më shumë…


Toyota dëshiron të ‘rinovojë’ makinat e përdorura dhe t’i bëjë ato si të reja

Toyota UK është në fazat fillestare të një programi sipas të cilit makinat mund të rifabrikohen dy herë pas…

17/01/2022 9:15 AM

CES 2022, John Deere zbulon traktorin e automatizuar

CES 2022 në Las Vegas përfundoi më 7 janar, një ditë para nga planifikimi, për shkak të situatës së…

11/01/2022 5:01 PM

CES 2022, Sony prezanton konceptin e makinës Vision-S SUV, një hap pranë prodhimit

Në CES të këtij viti (Consumer Electronics Show) të Las Vegas, presidenti dhe CEO i Sony, Kenichiro Yoshida, paraqiti…

07/01/2022 2:26 PM

Teknologji

Canalys: Apple kalon Samsung dhe kryeson tregun global të smartphone-ve në T IV

Apple rikthehet në majë, pasi dërgoi numrin më të madh të smartphone-ve se çdo prodhues tjetër në tremujorin e katërt të vitit 2021. Në tremujorin e…


Një të tretën e kohës, njerëzit e kalojnë në aplikacione mobile

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione në celular arritën në 170 miliardë dollarë në vitin 2021, sipas raportit "State of…

17/01/2022 9:20 AM

Forbes / Yjet e YouTube më të paguar në botë

Me një emër si MrBeast, ndoshta ishte e pashmangshme të mos bëhej i famshëm. 23-vjeçari fitoi 54 milionë dollarë…

15/01/2022 10:03 PM

Canalys: Dërgesat për PC në botë u rritën në 341 milionë njësi në 2021

Do të ishte e thjeshtë të mendonim se shitjet e PC ranë në botë vitin e kaluar, për shkak…

14/01/2022 10:26 AM

Menaxhim

Arsyeja kryesore pse punonjësit japin dorëheqjen, 10 herë më e rëndësishme se paga

Drejtuesit e bizneseve e kaluan pjesën më të madhe të vitit 2021 duke menaxhuar largimet masive nga puna gjatë asaj që u quajt si “Dorëheqja e…


6 objektiva që duhen vendosur me ekipin tuaj për vitin 2022

Nëse kjo është periudha që po vendosni objektivat e vitit me ekipin tuaj, ka të ngjarë të jeni duke…

18/01/2022 9:35 AM

4 përgjigjet më të mira për pyetjen: ‘Pse duhet t’ju marrim në punë?’

Shpeshherë, një nga pyetjet më të thjeshta të një interviste mund të jetë më e vështira për t'iu përgjigjur.…

14/01/2022 10:00 AM

6 zakone të njerëzve të pasur që do t’iu ndryshojnë jetën

Njerëzit e suksesshëm pretendojnë se sekreti i suksesit të tyre fshihet te zakonet që ata ndjekin. Në fakt, kjo…

13/01/2022 10:45 AM

Sport

Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet e punës jo në nivelin e duhur,…


FIFA: Në vitin 2021 u shpenzuan 4.86 miliardë dollarë në transferime ndërkombëtare

Për të dytin vit me radhë, pandemia e Covid-19 ka goditur në mënyrë të ndjeshme futbollin dhe të gjithë…

14/01/2022 4:19 PM

Francë, paketë e re ndihmëse për sportin

Nga fillimi i pandemisë janë dhënë 8 miliardë euro   Franca vijon të ndihmojë botën e sportit. Qeveria franceze…

13/01/2022 4:38 PM

Bayern Munich, të vetmit kampionë Europe që regjistruan fitime në 2020/21

Bayern Munich ishte i vetmi klub kampion nga tetë kampionatet kryesore europiane që regjistroi fitim në sezonin 2020-21, ndërkohë…

12/01/2022 3:29 PM

Life Style

Pushimet në qytetet më të mira italiane për ushqimin, kulturën dhe bukuritë

Për të rifilluar përsëri udhëtimet tuaja në botën e mrekullueshme të kuzhinës së shkëlqyer, peizazheve dhe kulturës mbresëlënëse nuk ka vend më të mirë se Italia.…


Ekspozita e Yves Saint Laurent, këtë vit në 6 muze të Parisit 

Një ekspozitë unike e modës ka përfshirë të gjithë Parisin, teksa gjashtë nga muzetë më të mirë të qytetit…

18/01/2022 9:20 AM

5 struktura të mrekullueshme nga Dubai Expo 2020

Dubai Expo 2020 është një ekspozitë botërore e cila ka filluar më 1 tetor 2021 dhe do të vazhdojë…

17/01/2022 10:26 AM

Kupa e Botës Katar 2022, stadiumi i pabesueshëm i ndërtuar nga kontenierë transporti

Kampionati Botëror i FIFA-s do të zhvillohet në Katar këtë vit dhe një nga tetë stadiumet e këtij kampionati…

14/01/2022 9:15 AM