MSH: 301 raste të reja, 58 të shëruar dhe 4 viktima

20/10/2020 4:14 PM 0 komente

Në 24 orët e fundit janë kryer 1407 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 301 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2, ku gjysma e rasteve në kryeqytet.

“Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 144 raste në Tiranë, 30 raste në Korçë, 27 raste në Fier, 26 raste në Vlorë, 12 raste në Berat, 10 raste në Elbasan, 7 raste në Durrës, 6 raste në Gramsh, 5 raste në Patos, 4 raste në Kavajë, 3 raste në Dibër, Roskovec, 2 raste në Shkodër, Devoll, Has, Mallakastër, Sarandë, Tepelenë, Klos, Skrapar, Ura Vajgurore, nga 1 rast në Krujë, Kamëz, Gjirokastër, Pogradec, Bulqizë, Memaliaj”.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 255 pacientë, 22 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Listës të të shëruarve i janë shtuar 58 qytetarë, duke e çuar në 10,225 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Numri i viktimave shkon në 458 që nga fillimi i epidemisë.

“Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 56 vjeçare nga Fieri, një 60 vjeçare nga Lezha, një 69 vjeçare nga Tirana dhe një 73 vjeçar nga Korça”.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of