Pandemia, Johnson: Bllokimi përfundon në 7 javë

04/05/2021 9:37 AM 0 komente

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se rregullat e bllokimit të koronavirusit do të hiqen brenda shtatë javësh, pasi ai përshëndeti përhapjen e suksesshme të vaksinave të Mbretërisë së Bashkuar përpara zgjedhjeve kyçe këtë javë.

Në gjurmët e fushatës, Johnson tha se të dhënat pandemike ka të ngjarë të lejojnë njerëzit në Angli të qëndrojnë brenda natës me miqtë, në gjendje të rihapet nga 17 maj.

Rregullat e mbetura të distancës sociale gjithashtu ka të ngjarë të anulohen nga 21 qershori, shtoi ai, megjithëse ai paralajmëroi se udhëtimet ndërkombëtare do të duhet të monitorohen me kujdes pas 17 majit për të shmangur ri-importimin e virusit përsëri.

Kryeministri po i jep shpresë miliona votuesve në Angli, Uells dhe Skoci që po marrin pjesë në zgjedhjet e 6 majit. Në lojë është kush mund të qeverisë Londrën dhe Skocinë, si dhe më shumë se 140 rrethe lokale angleze. Në Skoci, perspektiva e një referendumi të ri për pavarësinë nga pjesa tjetër e Mbretërisë së Bashkuar varet nga rezultati.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of