Trump kërcënon me rritje të tarifave ndaj Kinës, Huawei pjesë e negociatave

11/06/2019 9:07 AM 0 komente

Presidenti Donald Trump kërcënoi të rriste tarifat në Kinë përsëri nëse Presidenti Xi Jinping nuk do të takohet me të në mbledhjen e ardhshme të G-20 në Japoni.

Trump u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të hënën se ai mund të vendoste tarifa prej 25%, ose “shumë më tepër se 25%” në 300 miliardë dollarë mallra kineze.

“Ne kurrë nuk kemi marrë 10 cent nga Kina dhe tani po marrim shumë para nga Kina,” tha presidenti i SHBA.

Trump u pyet në një intervistë me CNBC më parë se a do të vendosnin tarifat shtesë menjëherë, nëse nuk do të ketë takim në samitin më vonë këtë muaj.

“Po, do ta bëjmë”, u përgjigj ai. “Unë mendoj se ai do të vijë dhe unë mendoj se ne do të planifikojmë të kemi një takim. “

Bisedimet e tregtisë me Kinën pësuan një ngërç në muajin e kaluar pasi presidenti e akuzoi Pekinin për ndryshimin e dispozitave të një marrëveshjeje paraprake. Të dy vendet kanë përshkallëzuar luftën e tyre tregtare.

Tregu i aksioneve në Shangai u hap më i lartë të martën dhe u rrit rreth 1% që nga ora 10:30. Juani ishte më i fortë të martën.

Huawei, pjesë e bisedave të tregtisë

Trump përsëri sugjeroi se një marrëveshje e mundshme tregtare mund të përfshinte Huawei Technologies Co. Administrata Trump po bën fushatë për të bllokuar kompaninë nga rrjetet e reja të telekomunikacionit 5G në botë dhe ka lëvizur për ta hequr Huawei nga furnizuesit e SHBA, duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare.

“Unë e shoh atë si një kërcënim,” tha ai të hënën. “Në të njëjtën kohë mund të jetë shumë mirë që të bëjmë diçka në lidhje me Huawei-n si pjesë e negociatave tona tregtare me Kinën. Kina dëshiron shumë të bëjë një marrëveshje. Ata duan të bëjnë një marrëveshje më shumë se unë, por ne do të shohim se çfarë do të ndodh. ”

Kur u pyetën nëse veprimet e SHBA kundër Huawei mund të vendosnin SHBA-të në 5G, Trump tha “Jo”

Por duke e lidhur vazhdimisht kompaninë me bisedimet tregtare, Trump ka sugjeruar që qëllimi i tij është të pengojë rritjen e Kinës si një rivale ekonomike me SHBA.

Trump ka planifikuar të takohet me presidentin kinez Xi dhe atë rus Vladimir Putin, në samitin e udhëheqësve të G-20 në Osaka.

Nga takimi paraprak me Xi, Trump tha: “Pritet që të takohemi dhe nëse e bëjmë këtë është mirë dhe nëse nuk bëjmë, nga këndvështrimi ynë, marrëveshja më e mirë që mund të kemi është 25% më shumë tarifë”

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of