Trump, sanksione të reja mbi Turqinë mbi blerjen e S-400 të Rusisë

19/06/2019 8:58 AM 0 komente

Administrata Trump po përgatit tre paketa sanksionesh për të ndëshkuar Turqinë mbi blerjet e saj të sistemit mbrojtës të raketave S-400, sipas Bloomberg News.

Paketa më e rëndë në diskutim midis zyrtarëve në Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe Departamentet e Shtetit dhe Thesarit do të dëmtonte të gjithë ekonominë turke, tashmë të trazuar.

Secila nga mundësitë do të vinte në krye të premtimit të vjetër të SHBA-ve për të ndërprerë shitjet e avionit F-35 në Turqi nëse Presidenti Rexhep Tajip Erdogan mban betimin e tij për të blerë sistemin rus.

Ideja me më së shumti mbështetje për tani është që të synojë disa kompani në sektorin kyç të mbrojtjes të Turqisë nën kundërshtimin e kundërshtarëve të Amerikës përmes Aktit të Sanksioneve, ose CAATSA, e cila synon subjektet që bëjnë biznes me Rusinë. Sanksionet e tilla do të shkëputnin në mënyrë efektive ato kompani nga sistemi financiar i SHBA, duke e bërë pothuajse të pamundur që ata të blejnë komponente amerikane ose të shesin prodhimet e tyre në SHBA.

/ BLOOMBERG NEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of