Vëllezërit Gupta të Afrikës së Jugut, të sanksionuar nga SHBA për korrupsion

11/10/2019 11:51 AM 0 komente

Thesari amerikan ka vendosur sanksione ndaj familjes Gupta dhe një bashkëpunëtori të tij për akuzat e korrupsionit në Afrikën e Jugut.

Sanksionet ishin në shënjestër të vëllezërve Atul, Ajay dhe Rajesh Gupta dhe biznesmenit të Afrikës së Jugut Salim Essa.

Ata akuzohen se kanë përdorur miqësinë e tyre me Jacob Zuma, ish-presidentin e Afrikës së Jugut, për të përfituar financiarisht dhe për të ndikuar në emërimet e ministrave.

Të akuzuarit kanë mohuar çdo keqbërje.

Zuma, i cili u detyrua të jepte dorëheqjen si president në shkurt 2018, është përballur me akuzat se ai mbikëqyri një rrjet korruptimi gjatë kohës që ishte në detyrë.

Ai u zëvendësua nga zëvendësi i tij i atëhershëm, Cyril Ramaphosa, i cili premtoi të zgjidhte korrupsionin në Afrikën e Jugut.
“Familja Gupta nxori lidhjet e saj politike për t’u përfshirë në korrupsion dhe ryshfet të gjera, për të kapur kontrata qeveritare dhe pasuri të padrejta të shtetit,” tha Sigal Mandelker, Sekretari i Thesarit për Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare.

/BBC

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of