Vendet prodhuese të naftës bien dakord që të kontrollojnë çmimet, rritet furnizimi nga gushti

19/07/2021 1:15 PM 0 komente

Vendet prodhuese të naftës ranë dakord të rrisin prodhimin e tyre, me synimin për të ulur çmimet dhe për të lehtësuar presionin mbi ekonominë botërore.

Karteli i Opec dhe partnerët e tij si Rusia, do të rrisin furnizimin nga gushti pasi çmimet u rritën në nivelet më të larta në dy vite e gjysmë.

Çmimi i naftës bruto, sipas treguesit referencë global Brent është rritur 43% këtë vit në gati 74 dollarë për fuçi.

Vitin e kaluar, Opec dhe partnerët e tij ulën prodhimin me një rekord prej 10 milion fuçi në ditë (bpd) mes një rënie të kërkesës të shkaktuar nga pandemia dhe çmimeve në kolaps.

Sidoqoftë, këtë vit çmimi i naftës është rritur pasi ekonomitë janë rihapur, duke kontribuar në rritjen e inflacionit në disa vende.

Prodhuesit e naftës kanë kërkuar të lehtësojnë shkurtimet, por një mosmarrëveshje midis Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe kërcënoi të prishë planet më herët në korrik.

Abu Dhabi ka bllokuar një propozim nga Riadi dhe Moska për të zgjatur uljen e prodhimit deri në vitin 2022 pasi ata refuzuan kërkesën e saj për të prodhuar më shumë naftë.

Mosmarrëveshja e jashtëzakonshme publike midis aleatëve të ngushtë ka rritur frikën rreth stabilitetit të kartelit “Opec +”, i cili kontrollon më shumë se 50% të furnizimeve të naftës në botë.

Sipas marrëveshjes së re, Opec dhe partnerët kanë rënë dakord të rrisin furnizimin me dy milion fuçi të tjera në ditë nga gushti deri në dhjetor 2021 për të ndihmuar në stabilizimin e tregut.

Kuotat më të larta të prodhimit janë rënë dakord për disa anëtarë nga maji i vitit 2022, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite, Rusia, Kuvajti dhe Iraku.

Karteli tha se ulja e prodhimit të naftës i vendosur vitin e kaluar do të ndërpritet deri më shtator 2022./BBC

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of