Klasifikimi / 100 futbollistët më të paguar në Serie A, sezoni 2018 – 2019

04/09/2018 5:25 PM 0 komente

Rritet pesha e pagave në Serie A për sezonin 2018 – 2019.

Sipas asaj që shkruan Gazzetta dello Sport, në sezonin e nisur para tri javësh, pesha e pagave bruto të futbollistëve në bilancet e klubeve të Serie A ka arritur një shifër rekord prej 1,129 miliardë eurosh, në rritje me 18% krahasuar me 955 milionë në sezonin 2017 – 2018.

Kjo, për shkak, në pjesën më të madhe, të transferimit të Cristiano Ronaldo te Juventus, i cili me një pagë neto prej rreth 31 milionë eurosh, është bërë lojtari më i paguar në të gjithë Serie A, para Gonzalo Higuain, paga e të cilit te Milan, sipas Gazzetta dello Sport është 9,5 milionë euro dhe Paulo Dybala te Juventus (paga neto 7 milionë euro).

10 futbollistët me pagat më të larta te Seria A, sezoni 2018 – 2019

Poshtë podiumiut, pas CR7, Higuain dhe Dybala gjejmë Miralem Pjanic, paga e të cilit është rritur pas rinovimit të kontratës me Juventus, nga 4,5 milionë në 6,5 milionë në sezon.

Pas qendërmbrojtësit boshnjak, në vend të pestë gjejmë Gigio Donnaruma dhe Douglas Costa, paga e të cilëve është 6 milionë euro në sezon, ndjekur nga Leonardo Bonuçi, në vend të gjashtë, me 5,5 milionë euro dhe Emre Can, në vend të shtatë, me 5 milionë euro neto në sezon.

Në vend të tetë është sulmuesi Lorenzo Insigne, paga neto e të cilit është 4,6 milionë euro në sezon, ndjekur në vend të nëntë nga sulmuesi boshnjak Edin Džeko, sulmuesi argjentinas Mauro Icardi dhe mesfushori belg Radja Nainggolan, me 4,5 milionë euro.

Në vend të dhjetë gjejmë Khedira, Mandzukic, Chiellini, Cuadrado, Szzesny, Mertens e Perisic, të gjithë me pagë neto prej 4 milionë eurosh.

Klasifikimi / 100 futbollistët më të paguar të Serie A, sezoni 2018 – 2019

Futbollisti Klubi Paga neto / mln euro
Cristiano Ronaldo Juventus 31
Higuain Milan 9,5
Dybala Juventus 7
Pjanic Juventus 6,5
Douglas Costa Juventus 6
G. Donnarumma Milan 6
Bonucci Juventus 5,5
Emre Can Juventus 5
Insigne Napoli 4,6
Dzeko Roma 4,5
Icardi Inter 4,5
Nainggolan Inter 4,5
Khedira Juventus 4
Mandzukic Juventus 4
Chiellini Juventus 4
Cuadrado Juventus 4
Szczesny Juventus 4
Mertens Napoli 4
Perisic Inter 4
De Vrij Inter 3,8
Bakayoko Milan 3,5
Romagnoli Milan 3,5
Biglia Milan 3,5
Hmasik Napoli 3,5
Koulibaly Napoli 3,5
Pastore Roma 3,5
Miranda Inter 3,5
Handanovic Inter 3,2
Nzonzi Roma 3,1
Cancelo Juventus 3
Benatia Juventus 3
Bernardeschi Juventus 3
Barzagli Juventus 3
Suso Milan 3
Reina Milan 3
Callejon Napoli 3
De Rossi Roma 3
Asamoah Inter 3
Candreva Inter 3
Keita Inter 3
Alex Sandro Juventus 2,8
Florenzi Roma 2,8
Perotti Roma 2,8
Vrsaljko Inter 2,8
Manolas Roma 2,7
Joao Mario Inter 2,7
Borini Milan 2,5
Calhanoglu Milan 2,5
Montolivo Milan 2,5
Milik Napoli 2,5
Fazio Roma 2,5
Schick Roma 2,5
B. Valero Inter 2,5
Brozovic Inter 2,5
Vecino Inter 2,5
Ghoulam Napoli 2,4
Ranocchia Inter 2,4
Perin Juventus 2,3
Abate Milan 2,3
Immobile Lazio 2,3
Leiva Lazio 2,3
Kessie Milan 2,2
Caldara Milan 2,2
Juan Jesus Roma 2,2
Rodriguez Milan 2,1
Albiol Napoli 2,1
Rugani Juventus 2
De Sciglio Juventus 2
Bertolacci Milan 2
Bonaventura Milan 2
Conti Milan 2
Musacchio Milan 2
Strinic Milan 2
Allan Napoli 2
El Shaarawy Roma 2
Kolarov Roma 2
Destro Bologna 2
Gomez Atalanta 2
Verdi Napoli 1,8
Mario Rui Napoli 1,8
L. Pellegrini Roma 1,8
Kluivert Roma 1,8
Milinkovic Savic Lazio 1,8
Belotti Torino 1,8
Mandragora Udinese 1,8
Laxalt Milan 1,7
Zapata Milan 1,7
Chiriches Napoli 1,7
D’Ambrosio Inter 1,7
Skriniar Inter 1,7
Caicedo Lazio 1,7
Sirigu Torino 1,7
Chiesa Fiorentina 1,7
Hysaj Napoli 1,6
Politano Inter 1,6
Zaza Torino 1,6
Spinazzola Juventus 1,5
Castillejo Milan 1,5
Halilovic Milan 1,5
Fabian Ruiz Napoli 1,5
Younes Napoli 1,5
Karsdorp Roma 1,5
Marcano Roma 1,5
Gagliardini Inter 1,5
L. Martinez Inter 1,5
Acerbi Lazio 1,5
Badelj Lazio 1,5
Berisha Lazio 1,5
Luis Alberto Lazio 1,5
Iago Falque Torino 1,5
Nkoulou Torino 1,5
Pjaca Fiorentina 1,5
Lapadula Genoa 1,5
D. Zapata Atalanta 1,5
Burimi: Të dhënat janë përpunuar nga Calcio e Finanza mbështetur te Gazzetta dello Sport

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of