Dollari bie, paundi rritet 1.5% pas shpresave për marrëveshje të Brexit

14/12/2020 3:19 PM 0 komente

Dollari ra afër niveleve dy-vjeçare të hënën ndërsa shpresat e reja për një marrëveshje Brexit dhe stimul fiskal në Shtetet e Bashkuara, si dhe përparimi në vaksinat Covid-19, rriten monedhat më të rrezikshme.

Paundi u rrit pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian ranë dakord të Dielën për të vazhduar bisedimet për Brexit dhe kryenegociatori i BE tha se një marrëveshje ishte ende e mundur.

Paundi u rrit me 1.5% kundrejt dollarit, në 1.3423 $ – një kërcim nga pika e ulët e 1.3135 $ të Premten. Përkundrejt euros, ajo u rrit rreth 1,1% në 90,535 pen.

Euro u rrit rreth 0.4% kundrejt dollarit, në 1.21545 dollarë. Kufizimet e reja të koronavirusit në aktivitetin në Evropë – përfshirë një bllokim të rreptë në Gjermani – dhanë ndikim të kufizuar në treg.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of