Dollari rimëkëmbet pasi ra në nivelin më të ulët në dy vite

07/12/2020 12:45 PM 0 komente

Dollari të hënën u tërhoq nga niveli i tij më i ulët në më shumë se dy vjet, në një rimëkëmbje që u cilësua si e përkohshme, pasi të dhënat që vijnë nga ekonomia amerikane nuk janë shumë pozitive dhe tregjet janë të zhgënjyera për mungesën e stimujve.

“Kjo është vetëm një rritje e përkohshme për dollarin”, tha Edward Moya, analist i lartë i tregut në OANDA në Nju Jork. “Trendi afatgjatë do të jetë dobësia e dollarit.”

Euro ra me 0.2% ndaj dollarit në 1.1942 $, pasi më parë kishte arritur në nivelin më të lartë të tre muajve prej 1.20. Banka Qendrore Evropiane sinjalizoi në fillim të këtij viti se po monitoronte me kujdes kursin e këmbimit euro-dollar.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of