Kooperativat bujqesore te sukseshme ne bote

22/09/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Vendet perëndimore, por edhe fqinjët tanë prej vitesh korrin të ardhura nga kooperativat bujqësore. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kooperativat kanë mbi 100 vjet jetë, ndërsa në Itali ka rreth 40 vjet që ato janë shumë efektive. Shembulli më i mirë i suksesit të një kooperative bujqësore në shtetin fqinj përtej detit është Coop, e cila sot ka “pushtuar” tregun ushqimor italian me supermarketet e saj duke krijuar një rrjet të plotë; prodhim, transport, shpërndarje dhe tregtim. Një […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of